Κυριακή 27 Ιανουαρίου 2019

Με "μυθική" εμφάνιση του Πάτρα ο Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα επικράτησε εύκολα των Τιτάνων Παλαμά (vid,pics)

Με έναν ασταμάτητο Βασίλη Πάτρα που σημείωσε 35 πόντους, ο Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο των Τιτάνων Παλαμά, φτάνοντας τις δέκα νίκες στο πρωτάθλημα και έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο τον πρώτο γύρο.
Ο ΠΑΣ από την αρχή του αγώνα έλεγξε πλήρως το παιχνίδι και με ένα ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο, όπου το επιμέρους σκορ ήταν 47-29, καθάρισε εύκολα τη νίκη. Εκτός του Πάτρα, η ομάδα του Κωστόπουλου είχε άλλους τρεις παίχτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Πανταζής είχε 14, ο Καραγκιολίδης 13 και ο Πρέντζας 11. Πλέον ο ΠΑΣ στρέφεται στο ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής με τον ΑΓΣΙ.

Ο Θωμάς Κωστόπουλος όπως σε κάθε φετινό παιχνίδι της ομάδας επέλεξε την πεντάδα που συνηθίζει, με τους Γεωργίου, Παναρα, Καραγκιολίδη, Πάτρα και Μάντζιο Δ. να την απαρτίζουν. Καλό ξεκίνημα για τους γηπεδούχους, οι οποίοι προηγήθηκαν με 10-2 στο 2΄. Οι Τιτάνες μείωσαν στους τέσσερις στο 6΄ (14-10), όμως ο ΠΑΣ με πέντε σερί πόντους του Πανταζή, προηγήθηκε με +9 (19-10). Το δεκάλεπτο έκλεισε με τους γηπεδούχους μπροστά με 24-18. Στο 12΄ η ομάδα του Κωστόπουλου με καλάθι του Πρέντζα έχτισε διψήφια διαφορά (31-21), όμως οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους 9-4 και τον Γκαγκανάσιο πρωταγωνιστή, επανήλθαν στο παιχνίδι (35-30 στο 16΄). Ο Πάτρας ανέλαβε δράση και βοήθησε την ομάδα του με εφτά δικούς του πόντους να οικοδομήσει ξανά διψήφια διαφορά (45-35), λίγο πριν το ημίχρονο. Δύο βολές του Καραϊσκάκη έμελλε να είναι οι τελευταίοι πόντοι στο ημίχρονο, με τον ΠΑΣ να έχει το προβάδισμα με 45-37. 22 από τους 45 πόντους είχε ο Πάτρας.

Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν σταθερά την πρωτοπορία στο σκορ (52-45 στο 24΄) και φαινόταν ότι χρειάζονταν ένα καλό ξέσπασμα προκειμένου να αρχίσουν να ξεφεύγουν στο σκορ. Αρχικά 8 σερί πόντοι του καλύτερου παίχτη του γηπέδου, δηλαδή του Πάτρα, ήταν αρκετοί ώστε οι Γιαννιώτες να προηγηθούν με 60-47 στο 27΄. Σταδιακά οι παίχτες του ΠΑΣ άρχισαν να πατάνε όλο και καλύτερα στο παρκέ και να βγάζουν αυτά που ήθελε ο προπονητής τους, με αποτέλεσμα η λήξη του τρίτου δεκαλέπτου να τους βρει μπροστά με 70-53. Το +20 ήρθε και πάλι με καλάθι του Πάτρα στο 33΄(77-57) με τον ΠΑΣ Γιάννινα να έχει τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού και με επιμέρους 22-13 να φτάνει στο άνετο 92-66.

MVP

Πραγματοποιεί μία τρομερή χρονιά και το αποδεικνύει σε κάθε παιχνίδι. Ο λόγος φυσικά για τον Βασίλη Πάτρα που σε ένα ακόμα ματς ήταν απολαυστικός για την ομάδα του Θωμά Κωστόπουλου. Σταμάτησε στους 35 και έκανε ότι ήθελε τους αντίπαλους ψηλούς.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ

Πανταζής και Πρέντζας ήρθαν από τον πάγκο συνεισφέροντας τα μέγιστα στη νίκη της ομάδας τους. 25 πόντοι είχαν και οι δύο μαζί (14 Πανταζής, 11 Πρέντζας) και έδειξαν πανέτοιμοι ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ

Το επιμέρους 18-8 που έτρεξε ο ΠΑΣ Γιάννινα από τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου μέχρι και το τέλος του, του επέτρεψαν να χτίσει διαφορά κοντά στους είκοσι (70-53) και να καθαρίσει ουσιαστικά τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 45-37, 70-53, 92-66

Διαιτητές: Σαρακενίδης, Χατζηκώστας

Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα(Κωστόπουλος): Γεωργίου 9, Πανάρας 2, Μουζακίτης, Τσίρμπας-Αναγνώστου, Πρέντζας 11(1), Καραγκιολίδης 13(3), Μάντζιος Π., Μάντζιος Δ. 6, Πάτρας 35(2), Πανταζής 14(3), Πιστιόλης 2, Γιωτάκης

Τιτάνες Παλαμά(Ζαχαρέλης): Χανέλλι 4, Ζωιτσάκος 15(2), Γκογκίδης 19(2), Κατσαδούρος 6, Καραϊσκάκης 7(1), Φαλιάκης, Μακρής 8(2), Καραδήμας 2, Γκαγκανάσιος 5