Κυριακή 13 Ιανουαρίου 2019

Με σούπερ Ζαμπέτη ο ΑΓΣΙ πέρασε από τη Βέροια!

Σε ένα παιχνίδι που τον πρώτο λόγο είχαν οι άμυνες, ο ΑΓΣΙ κατάφερε να φύγει με το "διπλό" από την Βέροια, επικρατώντας του Α.Ο.Κ. με 65-58. Με αυτή τη νίκη έφτασε τις οχτώ στο φετινό πρωτάθλημα, παραμένοντας σε επαφή με την κορυφή.
Κορυφαίος για την ομάδα του Σοφοκλή Τσουκανέλη ο Γρηγόρης Ζαμπέτης με 23 πόντους, με τον Θυμνιό να προσθέτει 18 και τον Πουρνάρα να είναι επίσης διψήφιος με 11. Στο πρώτο δεκάλεπτο ο ΑΓΣΙ είχε βραχεία κεφαλή στο σκορ με 16-15. Οι παίχτες του Τσουκανέλη πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου μπροστά με 32-29.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 49-49 στο 30΄, όμως ο ΑΓΣΙ με επιμέρους 16-9 στην τελευταία περίοδο κατάφερε να κατακτήσει το ροζ φύλλο. Πλέον άπαντες στον ΑΓΣΙ στρέφουν την προσοχή τους στο μεγάλο παιχνίδι που ακολουθεί με τη Δόξα Λευκάδας την ερχόμενη Κυριακή στο Νέο Κλειστό.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 29-32, 49-49, 58-65

Διαιτητές: Τζιοπάνος, Θρασυβουλίδης

Α.Ο.Κ. Βέροιας(Ηλιάδης): Τρομπούκης, Καραθανάσης 3(1), Στοΐτσης, Γκανάς, Βλάχος18(2), Μαυρίδης 5(1), Καραδήσογλου 2, Κασάμπαλης 12, Ιωαννίδης 8(2), Χατζηλαμπρινός 8, Χαραλαμπίδης 2

ΑΓΣΙ(Τσουκανέλης): Καννής 2, Ζαμπέτης 23(2), Σαχπατζίδης 2, Αντωνίου, Πουρνάρας 11, Χρύσης 5, Μάκης 2, Παπανικολάου, Θυμνιός 18, Φίλιος 2, Θώδης, Πρεμέτης