Σάββατο 15 Δεκεμβρίου 2018

"Σαρωτικό" πέρασμα του IBC από την Άρτα!

Επίδειξη ισχύος έκανε το μεσημέρι του Σαββάτου το IBC στην Άρτα, περνώντας με το επιβλητικό 106-48 από την έδρα του Αίαντα.
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκαν με 28-8 στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Η μπάλα πέρασε στο ζωγραφιστό, για να εκμεταλλευτούν την παρουσία του Μπάλλα, που ξεκίνησε με 8 πόντους. Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 54-22 υπέρ της ομάδας του Παπαδόπουλου, η οποία ήταν απόλυτα συγκεντρωμένη και δεν άφηνε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους γηπεδούχους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το IBC ήταν σαρωτικό και με επιμέρους 31-6 προηγήθηκε με 85-28. Κρικώνης Βάσης και Τσιρώνης πρωταγωνίστησαν στην τρίτη περίοδο, με τον αρχηγό του IBC, Κώστα Κρικώνη, να οδηγεί την ομάδα του και στο τελευταίο δεκάλεπτο, σημειώνοντας 8 πόντους. Τελικό σκορ 106-48, με τους Γιαννιώτες να κάνουν το 8/8 με πρωταγωνιστές του Κρικώνη και Μπάλλα που είχαν από 18 και τον Τσιτσώνη με 14. Διψήφιοι και οι Τσιρώνης και Δάσκαλος με 11 και 10 πόντους αντίστοιχα. Πολύ σημαντικό το γεγονός ότι χρησιμοποιήθηκαν και οι 12 παίχτες που βρισκόταν στην αποστολή και μάλιστα σκόραραν άπαντες. Από του γηπεδούχους οι Παπαμιχαήλ και Τσάμπας είχαν από 13.

Την επόμενη αγωνιστική το IBC υποδέχεται τον Α.Γ.Ο.Φ., στο τελευταίο παιχνίδι τόσο του πρώτου γύρου, όσο και του 2018 για την ομάδα του Γιάννη Παπαδόπουλου. Ο Αίας Άρτας θα φιλοξενηθεί στην Ηγουμενίτσα από τον Πρωτέα.

Τα δεκάλεπτα: 8-28, 22-54, 28-85, 48-106

Διαιτητές: Τσίγας, Γεροδήμος

Αίας Άρτας: Παπακίτσος, Χίντζιος, Τσιλιγιάννης 6, Μητρογιάννης, Τσάμπας 13, Ρόβας 7(1), Κώστας 9, Παπαμιχαήλ 13(1), Παπαχρήστος

IBC(Παπαδόπουλος-Χαντζάρας): Βάσης 9(1), Ματσάγγας 4, Κρικώνης 18, Τσιτσώνης 14(4), Κακατσίδης 4, Καραμπίνης 2, Πατραμάνης Αρ. 2, Πατραμάνης Κ. 6, Τσατάλας 8, Δάσκαλος 10(1), Τσιρώνης 11(2), Μπάλλας 18