Κυριακή 16 Δεκεμβρίου 2018

Πέρασε από την Μελίκη με εξαιρετικό Χρύση ο ΑΓΣΙ

Με σπουδαία εμφάνιση και με όπλο την εξαιρετική του άμυνα, ο ΑΓΣΙ του Σοφοκλή Τσουκανέλη έφυγε με σπουδαίο "διπλό" από την έδρα της Μελίκης, νικώντας την τοπική ομάδα με 76-61.
Αυτή ήταν η έκτη νίκη για τον ΑΓΣΙ, ο οποίος παραμένει σε απόσταση αναπνοής από την πρώτη τριάδα, που ισοβαθμεί στην κορυφή του 3ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής. Μεγάλος πρωταγωνιστής για ένα ακόμα παιχνίδι στη φετινή σεζόν ο Αντώνης Χρύσης που σημείωσε 26 πόντους, όντας καταλυτικός στη νίκη της ομάδας του. Εξαιρετικοί και οι Θυμνιός με 14 και Πουρνάρας με 13 που αρχίζουν να συνθέτουν ένα εξαιρετικό δίδυμο ψηλών.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 15-12 στο 10΄, όμως ο ΑΓΣΙ με επιμέρους 24-17, κατάφερε να πάρει τα ηνία στο σκορ στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (36-32).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Τσουκανέλη έπαιξε εξαιρετική άμυνα, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 54-45 στο 30΄ με πρωταγωνιστές την τριπλέτα τον Χρύση, Θυμνιού και Πουρνάρα, που σημείωσαν τους 13 από τους 18 πόντους της ομάδας τους. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν η ώρα του Χρύση, ο οποίος ανεβάζοντας στροφές, "οργίασε" στο παρκέ και με 14 πόντους πήρε την ομάδα του από το χέρι για να την οδηγήσει στην πολύ σημαντική νίκη.

Την επόμενη αγωνιστική, ο ΑΓΣΙ θα υποδεχτεί την Καλαμπάκα στο τελευταίο παιχνίδι για το 2018.

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 32-36, 45-54, 61-76

Διαιτητές: Γαζέτας, Παπαθανασίου

Γ.Α.Σ. Μελίκης(Ασλανίδης): Λιόλιος 14(1), Μαυρίδης 18(2), Καποδίστριας, Μαγάλιος, Κυριάκου, Λαπατούρας 7, Καρατζάς, Κοτζάμπασης 6, Σταυρουλακάκης 12(3), Πειμενίδης, Λέφας 2, Ρογγότης 2

ΑΓΣΙ(Τσουκανέλης): Καννής 5(1), Ζαμπέτης 7, Σαχπατζίδης 6(2), Αντωνίου, Πουρνάρας 13, Χρύσης 26(4), Μάκης, Παπανικολάου, Θυμνιός 14, Φίλιος 4, Θώδης 1