Παρασκευή 28 Δεκεμβρίου 2018

Πάλεψε ο Σπάρτακος αλλά γνώρισε την ήττα από τον Παναθηναϊκό

Το Nissan Kallis Christmas Event ξεκίνησε με τον αγώνα ανάμεσα στο εφηβικό του Σπάρτακου και το αντίστοιχο του Παναθηναϊκού, με τους "πράσινους" να αναδεικνύονται νικητές, μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, με 69-64.
Ο Σπάρτακος έδειξε ανταγωνιστικό πρόσωπο απέναντι σε μία από τις καλύτερες ακαδημίες μπάσκετ στην Ελλάδα, με πολλά παιδιά να παρουσιάζουν στο παρκέ ψήγματα από το ταλέντο τους. Φυσικά ξεχώρισαν οι Κούργιας, Δήμος και Κύρκος με 22, 19 και 18 πόντους αντίστοιχα. Πρόκειται για τρία παιδιά που προπονούνται με την ανδρική ομάδα του Σπάρτακου και τόσο ο προπονητής τους Γιάννης Καΐκας, όσο και ο σύλλογος, στηρίζουν πολλά σε αυτούς για το μέλλον. Από τους φιλοξενούμενους ο Μπάρδας ήταν εξαιρετικός με 19, αναδεικνύοντας το πλούσιο ταλέντο του, με τον Βαδράτσικα να έχει 13 και τους Σίνη και Παπαδημητρακόπουλο να προσθέτουν από 11 και 10 αντίστοιχα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν εξαιρετικά στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 7-0 στο 4΄, ενώ στο 7΄ το σκορ ήταν 14-6, με τους Δήμο, Κύρκο και Κούργια να οδηγούν τον Σπάρτακο. Ο Παναθηναϊκός με σερί 6-0 μείωσε στους δύο (14-12) και το δεκάλεπτο έληξε με την ομάδα του Καΐκα να προηγείται με 16-14. Στο 13΄ οι "πράσινοι" πέρασαν μπροστά με 19-18, όμως ο Σπάρτακος με 5 σερί πόντους του Ντούτση, πήρε ξανά το προβάδισμα με 23-21. Με τον Σίνη να ηγείται επιθετικά, ο Παναθηναϊκός έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 35-30.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καταιγιστικοί στα πρώτα πέντε λεπτά της τρίτης περιόδου, με αποτέλεσμα να τρέξουν επιμέρους 16-5 και να προηγηθούν 51-35. Σε εκείνο το σημείο του αγώνα ο Σπάρτακος μπλοκαρίστηκε από την τρομερή άμυνα των αντιπάλων και κάνοντας πολλά λάθη, βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ. Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω και κατάφεραν να επιστρέψουν στο παιχνίδι τρία λεπτά πριν τη λήξη, μειώνοντας στους οχτώ (66-58). Οι παίχτες του Παναθηναϊκού ήταν ψύχραιμοι και παρότι με τρίποντο του Κύρκου ο Σπάρτακος μείωσε στους τέσσερις (68-64 15΄΄ πριν τη λήξη), διατήρησαν το προβάδισμα φτάνοντας στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 30-35, 43-57, 64-69

Διαιτητές: Αναγνωστόπουλος, Δημητράκας

Σπάρτακος(Καΐκας): Κίτσιος, Κλεισούρας, Τουλίνας, Κρούτης, Βαράκας, Τζίμας, Ντούτσης 5(1), Κύρκος 18(1), Μόσχος, Δήμος 19, Γκιώνης, Κούργιας 22

Παναθηναϊκός: Κωστόπουλος Χρ, Γιαννόπουλος 3(1), Κωστόπουλος Β., Πετεινάρης, Γουλινδάκης 2, Μπάρδας 19(1), Γκογκολάκης 6(2), Βαδράτσικας 13, Σίνης 11, Παπαδημητρακόπουλος 10, Χριστόπουλος 5, Παπαδάκης