Σάββατο 10 Νοεμβρίου 2018

"Υγιεινός περίπατος" στην Κέρκυρα για το IBC!

Με χαρακτηριστική άνεση πέρασε από την Κέρκυρα σήμερα το απόγευμα το IBC, επικρατώντας με 85-46 του Κερκυραϊκού και συνέχισε την αήττητη πορεία του.
Με πολυφωνία στην επίθεση και διψήφιους τους Κρικώνη (14), Τσατάλα (13), Μπάλλα (12), η γιαννιώτικη ομάδα, σε ένα ακόμα φετινό παιχνίδι, πιστοποίησε την ποιότητά της και απέδειξε ότι δίκαια θεωρείται ως το μεγάλο φαβορί στο Β΄ όμιλο.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να είναι ανταγωνιστικοί ουσιαστικά μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο (15-22), όμως η δεύτερη περίοδος ήταν καθοριστική για την εξέλιξη του αγώνα, καθώς η ομάδα του Παπαδόπουλου έπαιξε εξαιρετική άμυνα και δέχτηκε μόλις 9 πόντους. Ημίχρονο στο +20 για το IBC (44-24). Το τρίτο δεκάλεπτο κύλισε στο ίδιο μοτίβο, με το IBC να συνεχίζει με μεγάλη συγκέντρωση στην άμυνα, κάτι που του επέτρεψε να ανεβάσει τη διαφορά στους 30 πόντους, τελειώνοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκη.

Το επόμενο σαββατοκύριακο υπάρχει διακοπή στην ΕΣΚΑΒΔΕ και οι παίχτες του IBC θα γυρίσουν στις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις το Σάββατο 24 Νοεμβρίου, για να αντιμετωπίσουν σε τοπικό ντέρμπι το Θρύλο Ιωαννίνων.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 24-44, 33-63, 46-85

Διαιτητές: Νάκας, Ρούγκας

Κερκυραϊκός(Μπαλός-Γκίτσης): Θεοδότος 3(1), Καλόγηρος Γ. 3(1), Άνθης, Γρίβας 2, Καλόγηρος Α. 3, Στεργίου 10(2), Κοκαβέσι 2, Γογγάκης Στ. 2, Γραμμένος Δ., Γογγάκης Γ. 13, Μέτσο 3(1), Γραμμένος Αγ. 5

IBC(Παπαδόπουλος-Χαντζάρας): Βάσης, Ματσάγγας 7, Κρικώνης 14, Τσιτσώνης 5(1), Πατραμάνης Αρ. 2, Καραμπίνης 7, Κακατσίδης 3(1), Δάσκαλος 9(1), Τσατάλας 13(1), Πατραμάνης Κ. 6, Τσιρώνης 7(1), Μπάλλας 12