Δευτέρα 12 Νοεμβρίου 2018

Θρύλος Ιωαννίνων: Έκανε σεφτέ στις νίκες με άνεση

Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα σημείωσε ο Θρύλος Ιωαννίνων,απέναντι στον Ιόνιο με σκορ 72-51.

Οι "πορτοκαλί", δεν αντιμετώπισαν κανένα απολύτως πρόβλημα κόντρα στους Φαίακες και παίζοντας εξαιρετική άμυνα στο δεύτερο δεκάλεπτο (δέχθηκαν μόλις 8 πόντους), καθάρισαν νωρίς νωρίς τη νίκη.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν ανταγωνιστικό πρόσωπο, με το σκορ στο 21-19. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και ρυθμούς, έσφιξαν την άμυνά τους και με επιμέρους 20-8, βρέθηκαν στο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 41-27. Κυρίαρχος ο Τζοβάρας με 18 στο ημίχρονο, με τον Γιώτη να προσθέτει άλλους 14.

Ο Θρύλος συνέχισε και στην τρίτη περίοδο να είναι απόλυτα συγκεντρωμένος και συνεπής στην άμυνα και με επιμέρους 18-10, ανέβασε τη διαφορά ακόμα και πάνω από τους 20 (59-37). Με το παιχνίδι να έχει κριθεί, ήταν μια πολύ καλή ευκαιρία για τον κόουτς Αρβανιτάκη να δώσει ευκαιρία και σε νεαρούς αθλητές που είχε στη διάθεσή του. Παπαζυγούρας, Αποστολίδης και Μήτσης πήραν την ευκαιρία από τον προπονητή τους και έδειξαν καλά στοιχεία.

Πρωταγωνιστής ο Τζοβάρας με 19 πόντους, ενώ Καραγιάννης και Γιώτης ήταν επίσης διψήφιοι με 15 και 14 αντίστοιχα. Ο Θρύλος την ερχόμενη Κυριακή 18 Νοεμβρίου, ταξιδεύει στην Ηγουμενίτσα, για να αντιμετωπίσει τον Πρωτέα, σε εξ΄αναβολής παιχνίδι για την 3η αγωνιστική.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 41-27, 59-37, 72-51

Διαιτητές: Λειβαδίτης, Κολυδάς

Θρύλος Ιωαννίνων(Αρβανιτάκης): Μήτσης, Καραγιάννης 15, Τάχιας 2, Σκόρδος 9(1), Παπαζυγούρας 2, Σιαραψής 2, Τζοβάρας 19(1), Νυφαντής 7(1), Αποστολίδης 2, Γιώτης 14(2)

Ιόνιος(Δεσύλης): Μητσιούλης, Κεραμιδάς 11(1), Γκιουλέας Μ., Παπαιλος 6(1), Ρέτσης 7, Αθανασίου 14, Χρήστου, Ζήρας 3, Γκιουλεας Ι.4, Καντάς 6