Κυριακή 18 Νοεμβρίου 2018

Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα: Πλήρωσε το κακό πρώτο ημίχρονο και γνώρισε την πρώτη ήττα στη Λευκάδα

Την πρώτη του ήττα στο φετινό πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής γνώρισε ο Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα στη Λευκάδα από τη Δόξα, με σκορ 78-66.
Ο ΠΑΣ ξεκίνησε νωθρά το παιχνίδι, με αποτέλεσμα στο πρώτο δεκάλεπτο να βρεθεί πίσω στο σκορ με 18-8. Η δεύτερη περίοδος ήταν το χειρότερο κομμάτι του αγώνα για την ομάδα του Κωστόπουλου, αφού οι γηπεδούχοι με επιμέρους 23-8 εκτόξευσαν τη διαφορά στο ημίχρονο στο +25 (41-16).

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Γιαννιώτες άρχισαν σταδιακά να βελτιώνουν την κακή εικόνα του πρώτου μέρους. Αρχικά στο 30΄, με επιμέρους 22-18 μείωσαν σε 59-38, ενώ το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν το καλύτερο για τους φιλοξενούμενους, αφού σημείωσαν συνολικά 28 πόντους. Τελικό σκορ 78-66, με τον ΠΑΣ να αργεί να αφυπνιστεί με αποτέλεσμα να γνωρίσει την πρώτη του ήττα.

Για το Βίκο ΠΑΣ Γιάννινα, ο Βασίλης Πάτρας σημείωσε 17 πόντους, με τον Καραγκιολίδη να προσθέτει 13 και τον Πρέντζα 10. Από τη Δόξα, ο Τριχόπουλος με τον Τσιαβέ είχαν από 16 πόντους ο καθένας, με τον Νικολόπουλο να έχει 13.

Τα δεκάλεπτα: 18-8, 41-16, 59-38, 78-66

Διαιτητές: Τσιαπλής, Κατωτικίδης

Δόξα Λευκάδας (Γιασσάρης): Νικολόπουλος 13(3), Αργυρός, Αναγνωστόπουλος 11(1), Τσιαβές 16(2), Βαγενάς 11(1), Γεωργάκης, Μακρόπουλος 4, Γερονάτσιος, Βλαχάκης, Τριχόπουλος 16(3), Ζαμπάκης 7(1), Κελάριου.

ΠAΣ Γιάννινα (Κωστόπουλος): Γεωργίου 8, Πανάρας 6, Tσίρμπας 2, Πρέντζας 10(1), Kαραγκιολίδης 13(1), Mάντζιος Π. 2, Mάντζιος Δ. 4, Πάτρας 17, Πανταζής 2, Πιστιόλης, Γιωτάκης 2.