Κυριακή 25 Νοεμβρίου 2018

Σπάρτακος: Έκανε με μεγάλη άνεση το 5X5 και ετοιμάζεται για ντέρμπι κορυφής με το IBC

Ένας εξαιρετικός Σπάρτακος κυριάρχησε στο παρκέ του Νέο Κλειστού, επικρατώντας με άνεση του Κερκυραϊκού με 80-51 και έκανε το 5X5, παραμένοντας στην πρώτη θέση μαζί με το IBC. Το ερχόμενο Σάββατο, αναμένεται να πραγματοποιηθεί μεγάλο ντέρμπι ανάμεσα στους δύο πρωτοπόρους, με έπαθλο τη μοναξιά της κορυφής.
Η ομάδα του Γιάννη Καΐκα ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι, αφού βρέθηκε μπροστά με 29-4. Είναι χαρακτηριστικό γνώρισμα του φετινού Σπάρτακου να μπαίνει δυνατά στους αγώνες, κάτι που έχει κάνει σε πολλά φετινά παιχνίδια. Στο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι απολάμβαναν ένα άνετο +26 (47-21), δείχνοντας να βρίσκονται σε καλό δρόμο για μία ακόμα νίκη.

Η τρίτη περίοδος ήταν το κομμάτι στο οποίο ο Σπάρτακος έδειξε μία μικρή χαλάρωση, καθώς σημείωσε 13 πόντους. Παρόλα αυτά, είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, όντας μπροστά στο σκορ με 60-37. Το επιμέρους 20-14 του τετάρτου δεκαλέπτου, ήρθε να σφραγίσει και τυπικά την επικράτηση του Σπάρτακου.

Εξαιρετικός ο Δημήτρης Ζήσης σημείωσε 28 πόντους, οδηγώντας την ομάδα του εκ του ασφαλούς στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 29-4, 47-21, 60-37, 80-51

Διαιτητές: Ντάγκας, Βίνης

Σπάρτακος(Καΐκας): Ντρίτσος 3(1), Κόρδας 6(2), Μάστορας 2, Ζήσης 28(5), Λαμπρόπουλος 13(2), Κολιγιώτης 11, Κιμισκίδης 12, Γούλας, Δήμος, Θεοχάρους 6(1), Παπανικολάου, Κούργιας

Κερκυραϊκός(Μπαλός): Λινάρδος 5, Θεοδότος, Κοκαβέσι, Ούστογλου 8, Άνθης, Στεργίου 10, Γογγάκης Σ. 2, Ίσσαρης 14, Γραμμενος 2, Γογγάκης Γ. 6, Κωσταρελόπουλος 4, Γρίβας