Κυριακή 17 Ιουνίου 2018

"Έκλεισαν" θέση στο Final 4 τα Νομικά Επαγγέλματα!

Τα Νομικά Επαγγέλματα επικράτησαν εύκολα το βράδυ της Κυριακής των Εκπαιδευτικών με σκορ 69-50 και μετά τους Μηχανικούς έγιναν η δεύτερη ομάδα που θα συμμετέχει στο φετινό Final 4 του Εργασιακού Πρωταθλήματος.Σε μεγάλη μέρα η τριπλέτα Ιωαννίδης (17 πόντοι), Κατσιούλης (16 πόντοι) και Λεοντάρης (16 πόντοι), σημείωσαν τους 49 από τους 69 πόντους της ομάδας τους. Για τους Εκπαιδευτικούς καλό αγώνα έκανε ο Χρήστου που σημείωσε 17 πόντους, με τον Χήρα να προσθέτει 11.

Τα Νομικά Επαγγέλματα είχαν στην αρχική τους πεντάδα τους Δημητρούλα, Ιωαννίδη, Λεοντάρη, Τσιρώνη και Κατσιούλη. Ο Μπόζιος επέλεξε να ξεκινήσει με τους Χήρα, Καρατζήμο, Βασαγιώργη, Καμμένο και Παπαδόπουλο. Πολύ δυνατό ξεκίνημα για τους γηπεδούχους, αφού μόλις στο 4΄, είχαν ήδη χτίσει διψήφια διαφορά (15-5). Ένα λεπτό αργότερα με το σκορ στο 19-7, ο Μπόζιος αναγκάστηκε να καλέσει τάιμ άουτ, προσπαθώντας να διορθώσει τα κακώς κείμενα. Τελικά το δεκάλεπτο έληξε με τα Νομικά Επαγγέλματα μπροστά με 29-13. Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί επιθετικά και από νωρίς δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους Εκπαιδευτικούς. Στο 14΄το προβάδισμα παρέμενε σταθερά πάνω από τους 10 πόντους (33-17), ενώ στο 18΄η διαφορά πλησίασε ακόμα και τους 20 (38-20). Τελικά στο ημίχρονο τα Νομικά Επαγγέλματα ήταν μπροστά στο σκορ 43-23, ενώ δεν έδειξαν να επηρεάζονται από τον τραυματισμό του Τσιρώνη (γύρισε τον αστράγαλό του). 10 πόντους είχε ο Ιωαννίδης στο ημίχρονο, με τον Χήρα να έχει 9 για τους Εκπαιδευτικούς.

Στο 25΄, με σερί 13-4, η διαφορά ανέβηκε ακόμα και κοντά στους 30 πόντους (56-27). Στο 33΄οι Εκπαιδευτικοί έτρεξαν σερί 6-1, μειώνοντας σε 57-33. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με το σκορ στο 61-37, με τον Ιωαννίδη να πετυχαίνει με lay up το τελευταίο καλάθι του δεκαλέπτου. Με το νικητή να έχει κριθεί ουσιαστικά από το τρίτο δεκάλεπτο, τα Νομικά Επαγγέλματα έκαναν συντήρηση δυνάμεων στη συνέχεια του αγώνα. Από την άλλη, η ομάδα του Μπόζιου, γνωρίζοντας ότι ήταν ο τελευταίος φετινός αγώνας στο Εργασιακό Πρωτάθλημα (τελευταία αγωνιστική δεν αγωνίζονται καθώς παίζουν με την Πίνδο που έχει αποσυρθεί από το Πρωτάθλημα), ήθελαν να κλείσουν αξιοπρεπώς τη χρονιά. Με επιμέρους σκορ 13-8, οι Εκπαιδευτικοί, έριξαν τη διαφορά κάτω από τους 20 πόντους. Τελικό σκορ 69-50, με τα Νομικά Επαγγέλματα να χρειάζονται μία νίκη την τελευταία αγωνιστική απέναντι στους ήδη υποβιβασμένους στην Α2 Οικονομολόγους, για να σφραγίσουν και τυπικά τη συμμετοχή τους στο Final 4.

Τα δεκάλεπτα: 29-13,43-23,61-37,69-50

Διαιτητές: Αναγνωστόπουλος, Διβάρης

Νομικά Επαγγέλματα(Τσαμπαλάς): Υφαντής, Τσαμπαλάς, Τσουμάνης 5(1), Ιωαννίδης 17(3), Κατσιούλης 16, Τσιρώνης 7(1), Δημητρούλας 2, Λεοντάρης 16, Καραπάνος 6

Εκπαιδευτικοί(Μπόζιος): Καρατζήμος, Χήρας 11(1), Βασαγιώργης, Παπαδόπουλος 5, Μπάθας 3, Μπόζιος, Ντούσκος 6(2), Καμμένος 6, Παππάς 2, Χρήστου 17