Κυριακή 17 Ιουνίου 2018

Τρομερός Θώδης οδήγησε τη Δωδώνη σε εύκολη νίκη!

Με τον Θώδη σε μεγάλα κέφια, η Δωδώνη κατέκτησε εύκολα την 11η φετινή της νίκη, το απόγευμα της Κυριακής, στο Κλειστό του Πανεπιστημίου, με σκορ 89-67. Ο παίχτης του ΑΓΣΙ, μία εβδομάδα μετά του 41 πόντους απέναντι στους Επαγγελματίες Υγείας, σημείωσε 44 για να οδηγήσει την ομάδα του εκ του ασφαλούς στη νίκη. Άξιος συμπαραστάτης ο Σμπόνιας που είχε 15. Από τους Εμπόρους ξεχώρισε ο Μάκης με 33.

Οι δύο κατά τεκμήριο καλύτεροι παίχτες των ομάδων, δηλαδή ο Πάνος Θώδης για τη Δωδώνη και ο Σταύρος Μάκης για τους Εμπόρους, έδωσαν μια πραγματικά απολαυστική παράσταση, σημειώνοντας συνολικά 77 πόντους (44 ο Θώδης και 33 ο Μάκης). Οι Έμποροι είχαν στην αρχική τους πεντάδα τους Σιάπκα, Χατζή, Κυριάκο, Σιώτο και Μάκη. Από την άλλη, ο Γεωργίου επέλεξε τους Σμπόνια, Χαλαύτρη, Καλόγηρο, Θώδη και Λώλη. Στο 5΄, η Δωδώνη προηγήθηκε με 12-6, όμως δύο λεπτά αργότερα οι Έμποροι με σερί 8-0, πήραν το προβάδισμα με 14-12. Η ομάδα του Γεωργίου με επιμέρους σκορ 8-5, προηγήθηκε με βραχεία κεφαλή στη λήξη της περιόδου (20-19). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ σε όλη τη διάρκειά του και καμία δεν μπορούσε να χτίσει κάποια μεγάλη διαφορά. Στο 26΄η Δωδώνη ήταν μπροστά με 30-29, ενώ ένα λεπτό πριν το ημίχρονο το σκορ ήταν 38-36, με την ομάδα του Γεωργίου να συνεχίζει να έχει το προβάδισμα. Σε εκείνο το σημείο, ο Θώδης με καλάθι και φάουλ ανέβασε τη διαφορά στους 5 (41-36).Τελικά το δεκάλεπτο έληξε με δύο εύστοχες βολές του Χατζή (41-38 η Δωδώνη). 25 πόντους είχε σημειώσει ο Θώδης στο πρώτο ημίχρονο, ενώ από τους Εμπόρους ο Μάκης είχε 14 με τον Κυριάκο να προσθέτει 10.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και συγκεκριμένα στο 23΄, η Δωδώνη έτρεξε σερί 9-6, ανοίγοντας τη διαφορά στους 6 πόντους (50-44). Η ομάδα του Παπαδόπουλου είχε την απάντηση και με δικό της μικρό σερί 5-2, μείωσε σε 52-49 στο 25΄. Στο 27΄, η Δωδώνη με σερί 7-0, ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά στους 10 πόντους (59-49). Μάλιστα, διατήρησε το διψήφιο προβάδισμά της μέχρι και το τέλος του δεκαλέπτου. Το σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου ήταν 64-53, το οποίο διαμορφώθηκε με όμορφο εκτός ισορροπίας σουτ του Χατζή ακριβώς στη λήξη. Στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Γεωργίου ήταν καταιγιστική και με επιμέρους σκορ 25-14, κατόρθωσε να φτάσει στο τελικά εύκολο 89-67. Οι Έμποροι άντεξαν για περίπου 30 λεπτά, όντας ανταγωνιστικοί, όμως τελικά υπέκυψαν στην ανωτερότητα της Δωδώνης. Μεγάλη απουσία ο Αντωνίου για την ομάδα του Παπαδόπουλου, που πλέον έχει ρεκόρ 5-8. Από την άλλη η Δωδώνη θέλει τη νίκη απέναντι στους Μηχανικούς στο ντέρμπι της τελευταίας αγωνιστικής, για να κλείσει σίγουρα θέση στο Final 4, ή ήττα του Νιτσιάκου από την Αστυνομία, καθώς ο Νιτσιάκος είναι ο άμεσος ανταγωνιστής της ομάδας του Γεωργίου για το Final 4.

Τα δεκάλεπτα: 19-20,38-41,53-64,67-89

Διαιτητές: Λειβαδίτης, Κληματάς

Έμποροι(Παπαδόπουλος): Σιάπκας 4, Χατζής 5(1), Κυριάκος 14(2), Σιώτος, Μάκης 33(1), Βλάχος 2, Μπούκας 3(1), Πάσχος 3(1),

Δωδώνη(Γεωργίου): Κούκος 4, Χαλαύτρης 7, Καλόγηρος 6, Μπαρέκος, Λώλης 7(1), Σμπόνιας 15(1), Παππάς 6(2), Ζώης, Θώδης 44(1)