Παρασκευή 29 Ιουνίου 2018

Πήραν το ντέρμπι και ετοιμάζονται για τον τελικό τα Νομικά Επαγγέλματα!

Ο πρώτος ημιτελικός που διεξήχθη το βράδυ της Παρασκευής στο Νέο Κλειστό ήταν ματσάρα, με τα Νομικά Επαγγέλματα να επικρατούν με σκορ 84-78 και να γίνονται η πρώτη φιναλίστ του Τελικού. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, όμως οι παίχτες των Νομικών Επαγγελμάτων ήταν πιο ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά, με αποτέλεσμα να πάρουν τη σπουδαία νίκη. Ο Τσιρώνης ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές, αφού πέτυχε 33 πόντους όντας "καυτός" πίσω από τα 6,75 με 7 τρίποντα. Πολύ καλός αλλά και ιδιαίτερα κομβικός ο  Ιωαννίδης με 17, με τον Λεονταρή να προσθέτει 14. Καλή εμφάνιση και από τον Δημητρούλα που είχε 12 και  βοήθησε πολύ σε κρίσιμα σημεία του αγώνα. Ο Θώδης ήταν εντυπωσιακός για ένα ακόμα παιχνίδι της Δωδώνης, με 40 πόντους και έκανε ότι περνούσε από το χέρι του προκειμένου να κερδίσει η ομάδα του.

Με τους Σμπόνια, Χαλαύτρη, Καλόγηρο, Θώδη και Λώλη ξεκίνησε τον αγώνα ο Γεωργίου. Από την άλλη τα Νομικά Επαγγέλματα είχαν στην αρχική τους πεντάδα τους Δημητρούλα, Λεονταρή, Ιωαννίδη, Τσιρώνη και Κατσιούλη. Με τον Τσιρώνη να ξεκινά δυναμικά τον αγώνα με 2/2 τρίποντα, τα Νομικά Επαγγέλματα προηγήθηκαν με 12-2 στο 3΄. Με σερί 15-9, η Δωδώνη μείωσε σε 21-17 στο 8΄. 13 από τους 15 πόντους είχαν οι Θώδης και Σμπόνιας, οι οποίοι κατόρθωσαν να ρίξουν τη διαφορά. Η Δωδώνη μάλιστα πέρασε και μπροστά στο 9 ΄, με τρίποντο του Σμπόνια (22-21). Το δεκάλεπτο έκλεισε με τα Νομικά Επαγγέλματα μπροστά με 26-24, με 5 σερί πόντους του Τσιρώνη. Στο δεύτερο δεκάλεπτο και συγκεκριμένα στο 15΄, η Δωδώνη πήρε το προβάδισμα με 36-32. Τα Νομικά Επαγγέλματα βρήκαν τις απαντήσεις και με σερί 14-4, έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά με 46-40. Μονομαχία ανάμεσα σε δύο παίχτες εξελίχτηκε το πρώτο ημίχρονο. Από 21 πόντους είχαν τόσο ο Θώδης, όσο και ο Τσιρώνης.

Τρίτο δεκάλεπτο και τα Νομικά Επαγγέλματα κατάφεραν να προηγηθούν με 10 πόντους στο 22΄(50-40). Η Δωδώνη με σερί 6-0, έριξε τη διαφορά στους 4 (50-46 στο 24΄). Στο 26΄, ήταν σειρά των Νομικών Επαγγελμάτων να τρέξουν σερί 6-0, με δύο τρίποντα, το ένα του Τσιρώνη και το άλλο του Ιωαννίδη, και να ανεβάσουν και πάλι τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (56-46). Σε εκείνο το σημείο ο Θώδης το πήρε προσωπικά και με 8 δικούς του πόντους και ένα καλάθι του Σμπόνια, η ομάδα του Γεωργίου, έτρεξε σερί 10-4 και μείωσε σε 60-56 στο τέλος της περιόδου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις για τη νίκη. Η Δωδώνη με σερί 8-2, πήρε το προβάδισμα μετά από ώρα (64-62 στο 32΄). Στο 36΄με ήρθε η ώρα των Νομικών Επαγγελμάτων να "τρέξουν" σερί 9-2 και να ανακτήσουν τα ηνία του αγώνα (71-67). Δύο λεπτά πριν τη λήξη, η Δωδώνη ισοφάρισε σε 71-71. Κομβική φάση για την έκβαση του παιχνιδιού ήταν το καλάθι και φάουλ που σημείωσε ο Ιωαννίδης, 42΄΄ πριν τη λήξη. Με το σκορ στο 76-74 υπέρ των Νομικών Επαγγελμάτων, ο Ιωαννίδης πέτυχε ίσως το κρισιμότερο καλάθι του αγώνα, ενώ ευστόχησε και στη συμπληρωματική βολή, δίνοντας στην ομάδα του σαφέστατο προβάδισμα νίκης (79-74). Η Δωδώνη προσπάθησε, όμως δεν τα κατάφερε, με αποτέλεσμα τα Νομικά Επαγγέλματα να κατακτήσουν σπουδαία νίκη και να κλείσουν θέση για τον τελικό της Κυριακής. Νομικά Επαγγέλματα-Μηχανικοί ο Μεγάλος Τελικός την Κυριακή στις 20:30. Η ομάδα του Γεωργίου, θα αντιμετωπίσει νωρίτερα στις 18:00 τα Επαγγλελματα Υγείας, με φόντο την 3η θέση στο Πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 24-26,40-46,56-60,78-84

Διαιτητές: Αναγνωστόπουλος, Αθανασίου

Δωδώνη(Γεωργίου): Χαλαύτρης 4, Καλόγηρος 8, Λώλης 8(1), Σμπόνιας 16(1), Στράκας 2, Σκαμνέλος, Θώδης 40(2)

ΔΣΙ/Νομικά Επαγγέλματα: Υφαντής, Κωνής 6, Τσαμπαλάς, Ντάσιος, Ιωαννίδης 17(2), Κατσιούλης 2, Τσιρώνης 33(7), Δημητρούλας 12(1), Λεονταρής 14, Καραπάνος