Πέμπτη 24 Μαΐου 2018

Σωτηρίου, Αγόρος και Εργάτης έδωσαν σπουδαία βαθμολογική 'ανάσα" στην Πυροσβεστική!

Την 3η νικη και ίσως την πιο σημαντική μέχρι τώρα στο Εργασιακό Πρωτάθλημα κατέκτησε η ομάδα της Πυροσβεστικής απέναντι στην Εστίαση, με σκορ 67-60. Με την τριπλέτα Σωτηρίου(21 πόντοι), Αγόρο(18 πόντοι) και Εργάτη(17 πόντοι) να είναι σε μεγάλη μέρα, σημειώνοντας τους 56 από τους 67 πόντους που πέτυχε συνολικά η ομάδα τους, η Πυροσβεστική έκαμψε την αντίσταση της Εστίασης. Πλέον, στη βαθμολογία, Έμποροι, Πυροσβεστική και Εστίαση έχουν από 13 βαθμούς, όντας ισόβαθμοι. Αναμένεται να γίνει μεγάλη μάχη για την παραμονή στην κατηγορία, με το παιχνίδι των Εμπόρων με την Πυροσβεστική, να μοιάζει με αγώνα "ζωής και θανάτου".

Η Πυροσβεστική ξεκίνησε τον αγώνα με τους Αγόρο, Ντίνο, Εργάτη, Σωτηρίου και Βερλέτη. Από την άλλη, ο κόουτς Μιχαήλ επέλεξε να ξεκινήσει τον αγώνα με τους Γιωτάκη, Κατσάνο, Μαρίνο, Μητροκώστα και Μπιλανάκη. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με την Εστίαση να έχει μικρό προβάδισμα 3 πόντων (15-12). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Πυροσβεστική με σερί 16-7 πήρε τα ηνία του αγώνα (28-22 στο 17΄). Στο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι προηγούνταν με 32-26, με τον Εργάτη να έχει 11 πόντους και να οδηγεί επιθετικά την ομάδα του. Για την Εστίαση ο Γιωτάκης είχε 12 πόντους.

Στην τρίτη περίοδο, η ομάδα του Μιχαήλ ήταν καλύτερη και με επιμέρους σκορ 24-16, πέρασε μπροστά με 50-48. 11 από τους 24 πόντους της Εστίασης σημείωσε ο Μητροκώστας, όντας αυτός που σήμανε την αντεπίθεση για την ομάδα του. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Πυροσβεστική με σερί 11-0 στο 35΄, πέρασε μπροστά στο σκορ με 59-50. Δύο λεπτά αργότερα, η Εστίαση με δικό της σερί 7-0 μείωσε τη διαφορά στους 2 πόντους (59-57 στο 37΄). Σε εκείνο το σημείο ο Αγόρος με τρίποντο, έδωσε αέρα 5 πόντων στην ομάδα του (62-57). Η Εστίαση, δε βρήκε τις λύσεις που ήθελε επιθετικά, με αποτέλεσμα να φτάσουμε στο τελικό 67-60. Από την Εστίαση ξεχώρισαν οι Γιωτάκης με 21 πόντους, Μητροκώστας με 17 και Μπιλανάκης με 13.

Τα δεκάλεπτα: 12-15,32-26,48-50,67-60

Διαιτητές: Λειβαδίτης, Αθανασίου

Πυροσβεστική: Αγόρος 18(3), Ντίνος 6, Σωτηρίου 21(3), Στράτος, Ρούπας 2, Βερλέτης, Εργάτης 17, Γκίκας 3

Εστίαση(Μιχαήλ): Γιωτάκης 21(2), Κατσάνος 2, Μαρίνος 3(1), Μπιλανάκης 13, Μητροκώστας 17, Σιώπης 4(1), Κάτζας