Τετάρτη 23 Μαΐου 2018

Ντούσκος και Μπάθας οδήγησαν τους Εκπαιδευτικούς σε μεγάλη νίκη!

Παίζοντας κατά διαστήματα όμορφο μπάσκετ, η ομάδα των Εκπαιδευτικών κέρδισε εύκολα τους Εμπόρους με σκορ 68-44, σε αγώνα που πραγματοποιήθηκε στο κλειστό του Μετσόβου. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ο Ντούσκος που σημείωσε 25 πόντους. Άξιος συμπαραστάτης ο Μπάθας που είχε 15, κυριαρχώντας κοντά στο καλάθι. Για τους ηττημένους ο Μάκης είχε 16 πόντους.

Με τους Ντούσκο, Παπαδόπουλο, Καμμένο, Χρήστου και Μπάθα ξεκίνησαν τον αγώνα οι γηπεδούχοι. Οι Έμποροι από την άλλη είχαν στη βασική τους πεντάδα είχαν τους Σιάπκα, Κυριάκο, Αντωνίου, Μάκη και Ευταξία. Οι Εκπαιδευτικοί ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκαν στο 6΄με 15-6. Οι Έμποροι απάντησαν με ένα γρήγορο 6-0 μειώνοντας τη διαφορά στους 3 πόντους(15-12 στο 9΄). Στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου το σκορ ήταν ισόπαλο στο 17-17, όμως οι γηπεδούχοι με σερί 11-2 προηγήθηκαν με 28-19 στο 15΄. 6 από τους 11 πόντους ανήκαν στον Ντούσκο. Οι Εκπαιδευτικοί ήταν καλύτεροι στο δεύτερο δεκάλεπτο, δίνοντας μεγάλη έμφαση στην άμυνα, δεχόμενοι μόλις 10 πόντους. Με επιμέρους σκορ 19-10 στο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 10 πόντους διαφορά στο ημίχρονο (34-24). Από 12 πόντους είχε ο Ντούσκος για τους Εκπαιδευτικούς, με τον Μάκη από την άλλη να έχει 13.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Εκπαιδευτικοί συνέχιζαν να διατηρούν σταθερά τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (41-30 στο 25΄).  Η λήξη της περιόδου βρήκε την ομάδα του Μπόζιου μπροστά στο σκορ με 51-36. Στο τελευταίο δεκάλεπτο και συγκεκριμένα στο 36΄, οι Εκπαιδευτικοί με σερί 13-7, κατάφεραν να ανεβάσουν τη διαφορά ακόμα και πάνω από τους 20 πόντους (64-43). Οι Έμποροι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν με αποτέλεσμα να φτάσουμε στο τελικό 68-44. Οι Εκπαιδευτικοί έπαιξαν όμορφο μπάσκετ στη μεγαλύτερη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου, έχοντας πρωταγωνιστή τον Μπάθα που κυριαρχούσε στη ρακέτα (11 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο) και τον Ντούσκο που πρόσθεσε 13 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο. Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Μπόζιου έφτασε τις 4 στο πρωτάθλημα, κάνοντας παράλληλα αποφασιστικό βήμα για την παραμονή στην κατηγορία. Από την άλλη οι Έμποροι, έχουν πλέον 13 βαθμούς και είναι ισόβαθμοι με την Πυροσβεστική και την Εστίαση.

Τα δεκάλεπτα: 15-14,34-24,51-36,68-44

Διαιτητές: Λειβαδίτης, Αθανασίου

Εκπαιδευτικοί(Μπόζιος): Καρατζήμος, Χήρας, Κυριαζικίδης, Παπαδόπουλος 4, Μπάθας 15, Παππάς 4, Κονετάς 1, Πάνου 4, Καμμένος 9(2), Ντούσκος 25(3), Έξαρχος, Χρήστου 6

Έμποροι: Σιάπκας 2, Χατζής, Αντωνίου 5(1), Κυριάκος 7(1), Σιώτος, Μάκης 16(1), Βλάχος 5(1), Μπούκας, Πάσχος 3(1), Πανταζής, Ευταξίας 6