Σάββατο 12 Μαΐου 2018

Πήραν το ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής με σούπερ Τσιρώνη τα Νομικά Επαγγέλματα!

Τα Νομικά Επαγγέλματα αναδείχθηκαν νικητές στο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής απέναντι στον Νιτσιάκο με σκορ 85-73. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκειά του, είχε πάθος, ένταση και οι δύο ομάδες διεκδίκησαν τη νίκη μέχρι το τέλος. Μεγάλος πρωταγωνιστής για του νικητές ο Τσιρώνης που σημείωσε 28 πόντους και οδήγησε εκ του ασφαλούς την ομάδα του στο ροζ φύλλο. Άξιοι συμπαραστάτες οι Λεοντάρης με 17 και Ιωαννίδης με 16 πόντους. Από την ομάδα του Νιτσιάκου ξεχώρισε ο Δάσκαλος με 24 πόντους, με τον Ιωάννου να έχει 18 και τον Τζαλαλή 16.

Ο κόουτς Παπαδόπουλος ξεκίνησε στην αρχική του πεντάδα τους Ιωάννου, Κριτσιμά, Πάνο, Δάσκαλο και Τζαλαλή, ενώ τα Νομικά Επαγγέλματα είχαν στην πεντάδα τους τους Δημητρούλα, Ιωαννίδη, Λεοντάρη, Τσιρώνη και Κατσιούλη. Δυναμικό ξεκίνημα για την ομάδα των Νομικών Επαγγελμάτων, η οποία προηγήθηκε με 7-0 στο 2΄. Μάλιστα στο 5΄ ανέβασε για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα τη διαφορά (16-6). Τελικά η λήξη της πρώτης περιόδου βρήκε την ομάδα του Μπάθα μπροστά στο σκορ με 27-18. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Νιτσιάκος με σερί 5-0 στο μείωσε σε 27-23 στο 12΄. Στο 14΄ οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο σκορ στο 30-30. Στο ημίχρονο, τα Νομικά Επαγγέλματα βρισκόταν μπροστά με βραχεία κεφαλή (40-39). Οι δύο ομάδες σε όλη τη διάρκεια του δευτέρου δεκαλέπτου πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, με αποτέλεσμα καμία να μην μπορέσει να χτίσει κάποια μεγάλη διαφορά. Ο Νιτσιάκος έπαιξε δυνατή άμυνα στη δεύτερη περίοδο, με αποτέλεσμα να δεχθεί μόλις 13 πόντους. Μάχη ανάμεσα στους δύο power forwards  του IBC έγινε στο πρώτο ημίχρονο, με τον Δάσκαλο να έχει 13 πόντους και τον Τσιρώνη να έχει 11.

Στην τρίτη περίοδο, τα Νομικά Επαγγέλματα διατηρούσαν ένα μικρό προβάδισμα (56-53 στο 26΄). Μάλιστα ένα λεπτό αργότερα, η διαφορά ανέβηκε στους 10 πόντους (63-53 στο 27΄). Από τους 25 πόντους που σημείωσε η ομάδα του Μπάθα στο τρίτο δεκάλεπτο, τους 19 πέτυχαν οι Τσιρώνης, Ιωαννίδης και Λεοντάρης. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Νιτσιάκος έκανε προσπάθεια να ρίξει τη διαφορά, όμως τα Νομικά Επαγγέλματα ευτύχησαν να έχουν σε καταπληκτική μέρα τον Τσιρώνη. Με καλάθια σε κρίσιμα σημεία του δεκαλέπτου, βοήθησε την ομάδα του τα μέγιστα προκειμένου να φτάσει στη νίκη. Στο 35΄, τα Νομικά Επαγγέλματα είχαν σταθερά διψήφια διαφορά στο σκορ (76-65) και κατόρθωσαν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους, με αποτέλεσμα να φτάσουν στο τελικό 85-73. Στο 6-3 το ρεκόρ των Νομικών Επαγγελμάτων, με  τον Νιτσιάκο, μετά τη σημερινή ήττα έχει ρεκόρ 5-3.

Τα δεκάλεπτα: 18-27,39-40,57-65,73-85

Διαιτητές: Λειβαδίτης, Καννής

Νιτσιάκος(Παπαδόπουλος): Ζούπας 2, Πάνος 8, Ιωάννου 18(3), Τσιλιγιάννης 2, Τζαλαλής 16, Κριτσιμάς 3(1), Σιάψακας, Δάσκαλος 24(2)

ΔΣΙ/Νομικά Επαγγέλματα(Ιωαννίδης): Υφαντής, Τσαμπαλάς, Γάκης 2, Τσουμάνης, Ντάσιος 2, Σακκάς, Ιωαννίδης 16(2), Κατσιούλης 10, Τσιρώνης 28(4), Δημητρούλας 10, Λεοντάρης 17(1), Καραπάνος