Κυριακή 15 Απριλίου 2018

Πρώτη νίκη για τον Νιτσιάκο στο Εργασιακό Πρωτάθλημα

Την πρώτη τους νίκη στο φετινό Εργασιακό Πρωτάθλημα πανηγύρισαν οι παίχτες του Νιτσιάκου, αφού επικράτησαν με σκορ 75-62 των Εμπόρων. Η ομάδα του Παπαδόπουλου είχε γνωρίσει την ήττα στην πρώτη αγωνιστική, ενώ στη δεύτερη είχε το ρεπό της. Όλοι στον Νιτσιάκο ήταν συγκεντρωμένοι για την κατάκτηση του πρώτου φετινού ροζ φύλλου. Από την άλλη μεριά οι Έμποροι, γνώρισαν την 2η ήττα τους στο πρωτάθλημα αν και πάλεψαν στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Για τους νικητές ξεχώρισαν οι Δάσκαλος με 25 πόντους και Ιωάννου με 17, με τον Τζαλαλή να προσθέτει 14. Από τους ηττημένους ο Μάκης ήταν όλα τα λεφτά, σημειώνοντας 31 πόντους.

Οι Έμποροι ξεκίνησαν στην αρχική τους πεντάδα με τους Σιάπκα, Κυριάκο, Ευταξία, Κωνσταντινίδη και Μάκη, ενώ ο Παπαδόπουλος επέλεξε στην αρχική του πεντάδα τους Ζούλα, Κριτσιμά, Ιωάννου, Δάσκαλο και Τζαλαλή. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Έμποροι ήταν "καυτοί" πίσω από τη γραμμή των 6,75, πετυχαίνοντας 7 τρίποντα, εκ των οποίων τα 3 σημείωσε ο Κυριάκος. Η απίστευτη ευστοχία από το τρίποντο βρήκε την ομάδα των Εμπόρων μπροστά στο σκορ στη λήξη του δεκαλέπτου με 27-22. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν άστοχες επιθετικά, με το επιμέρους σκορ να είναι 10-8 υπέρ του Νιτσιάκου. Λήξη του ημιχρόνου με τους Εμπόρους μπροστά με 35-32.

Στην τρίτη περίοδο η ομάδα του Γιάννη Παπαδόπουλου με επιμέρους σκορ 24-13 πέρασε μπροστά στο σκορ με 56-48 στη λήξη του δεκαλέπτου, ενώ και στο τελευταίο δεκάλεπτο, τον πρώτο λόγο είχε ο Νιτσιάκος. Η μπάλα περνούσε συνεχώς μέσα στη ρακέτα, λόγω της υψομετρικής διαφοράς μεταξύ των δύο ομάδων, με αποτέλεσμα η ομάδα του Νιτσιάκου να εκμεταλλεύεται το πλεονέκτημα που είχε. Τελικό σκορ 75-62, με άξια νικήτρια την ομάδα του Παπαδόπουλου, η οποία βρίσκεται στο 1-1 φέτος, με τους Εμπόρους να έχουν ρεκόρ 1-2. Ο Μάκης, ξεχώρισε στο δεύτερο ημίχρονο από τους Εμπόρους, σημειώνοντας τους 18 από τους 27 πόντους που είχε συνολικά η ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 27-22,35-32,48-56,62-75

Διαιτητές: Ντάγκας,Ηλιάδης

Έμποροι(Αντωνίου): Σιάπκας 11(3) Χατζής, Κυριάκος 11(3), Σιώτος 2, Κωνσταντινίδης 6(2), Πάσχος, Πανταζής 1, Ευταξίας, Μάκης 31(1), Βλάχος

Νιτσιάκος(Παπαδόπουλος): Ζούλας 12(2), Πάνος, Ιωάννου 17, Μπεζεβέγκης, Τσιλιγιάννης, Τζαλαλής 14, Κριτσιμάς 7(1), Δάσκαλος 25(3)