Κυριακή 29 Απριλίου 2018

Πήραν το ντέρμπι και διατήρησαν το αήττητο οι Μηχανικοί

Το 6/6 έκανε η ομάδα των Μηχανικών την Κυριακή στο Νέο Κλειστό απέναντι στα ΤΕΙ-ΑΕΙ με σκορ 59-56. Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Αυγερινού ήταν ο Μάριος Μιχαήλ. Ο γκάρντ του ΠΑΣ Γιάννινα σημείωσε 26 πόντους, παίρνοντας ουσιαστικά από το χέρι επιθετικά την ομάδα του για να την οδηγήσει στη νίκη. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ντρίτσος με 17 πόντους.

Ο κόουτς Αυγερινός επέλεξε στην αρχική του πεντάδα τους Μιχαήλ, Λάνταβο, Σιώζο, Αυδή και Μακρή, με τον κόουτς Συνοδινό από την άλλη μεριά να ξεκινάει το παιχνίδι με τους Ντρίτσο, Γάτσιο, Χατζηγιάννη, Γεωργιάδη και Γιούση. Η ομάδα των Μηχανικών μπήκε καλύτερα στον αγώνα, αφού στο 8΄προηγήθηκε με 18-9. Τα ΤΕΙ/ΑΕΙ, με σερί 4-0, έκλεισαν την περίοδο πίσω στο σκορ με 18-13. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Συνοδινού με σερί 7-2 ισοφάρισε σε 20-20 στο 15΄. Στη διάρκεια της περιόδου, ήταν χαρακτηριστικές οι συνεχόμενες εναλλαγές στο προβάδισμα. Επίσης οι άμυνες ήταν αρκετά δυνατές με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να οδηγηθούν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με τους Μηχανικούς μπροστά στο σκορ με 28-25. Ο Μιχαήλ είχε ήδη 15 πόντους στο ημίχρονο.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε στο ίδιο μοτίβο με το δεύτερο. Τα ΤΕΙ/ΑΕΙ έκαναν δυναμική αρχή και στο 22΄με σερί 7-4, ισοφάρισαν σε 32-32. Μάλιστα στο 25΄, η ομάδα του Συνοδινού πέρασε μπροστά στο σκορ με 38-36.  Οι δύο ομάδες πήγαιναν "χέρι-χέρι" μέχρι τη λήξη του δεκαλέπτου, η οποία τις βρήκε ισόπαλες στο σκορ με 46-46. Όπως σε όλη του τη διάρκεια, έτσι και στην τελευταία περίοδο, το παιχνίδι ήταν μεγάλο ντέρμπι . Στο 36΄, τα ΤΕΙ/ΑΕΙ ήταν μπροστά στο σκορ με 54-50. Ο αγώνας μετατράπηκε σε "physical" στα τελευταία λεπτά, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να μην βρίσκουν εύκολα το δρόμο προς το καλάθι. Τελικά οι Μηχανικοί με σερί 7-2, πέρασαν μπροστά στο σκορ 11΄΄ πριν τη λήξη του παιχνιδιού. Δύο βολές του Μιχαήλ διαμόρφωσαν το 59-56, με την τελευταία επίθεση να είναι στα χέρια των παιχτών του Συνοδινού. Ο Ντρίτσος ανέλαβε την ευθύνη να πάρει το τελευταίο τρίποντο για την ισοφάριση, όμως το σουτ του playmaker του Θρύλου Ιωαννίνων κόπηκε, με αποτέλεσμα οι Μηχανικοί να κερδίσουν το ντέρμπι και να παραμείνουν στην κορυφή της βαθμολογίας με 6-0. Από την άλλη μεριά, για την ομάδα των ΤΕΙ/ΑΕΙ αυτή ήταν η 2η ήττα στο πρωτάθλημα και πλέον έχουν ρεκόρ 4-2.

Τα δεκάλεπτα:18-13,28-25,46-46,59-56

Διαιτητές: Δημητράκας, Λαδιάς

Μηχανικοί(Αυγερινός): Μακρής 3, Τσίνος, Μιχαήλ 26(4), Σιώζος 8, Αυδής 10(1), Τσούρης, Λάνταβος 12, Μυλώνης, Ζήκος

ΤΕΙ/ΑΕΙ(Συνοδινός): Γιαννακέας, Χατζηγιάννης 7, Τζάλλας Αλ. 6, Τζάλλας Ευάγγ. 5(1), Γιούσης, Μοφέτας, Ντρίτσος 17(1), Καρβούνης, Τσιπούρας, Γάτσιος 14(1), Γεωργιάδης 7(1), Δευτεραίος