Κυριακή 29 Απριλίου 2018

4η νίκη για το Ι.Ε.Κ. Δέλτα στο Εργασιακό Πρωτάθλημα

Την 4η νίκη στο φετινό Εργασιακό Πρωτάθλημα σημείωσε η ομάδα του Ι.Ε.Κ. Δέλτα την Κυριακή το βράδυ, με σκορ 43-36. Μετά το νικηφόρο αποτέλεσμα της προηγούμενης εβδομάδας απέναντι στην ομάδα της Εγνατίας, το Ι.Ε.Κ. κατέκτησε το δεύτερο συνεχόμενο ροζ φύλλο. Ο Δημακόπουλος πρώτος σκόρερ για τους νικητές με 10 πόντους, με τους Νικόπουλο και Δάλλα να πετυχαίνουν από 8. Για την Εστίαση ο Μητροκώστας είχε 17 πόντους.

Το Ι.Ε.Κ. Δέλτα ξεκίνησε στην αρχική του πεντάδα με τους Δημακόπουλο, Δάλλα, Νικόπουλο, Παλάσχα και Γκούντα, ενώ η Εστίαση ξεκίνησε με τους Γιωτάκη, Τζώρτζη, Μητροκώστα, Σιώπη και Μπιλανάκη. Στο 5΄ οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 6-6, όμως δύο λεπτά αργότερα το Ι.Ε.Κ. με σερί 7-0 προηγήθηκε με 13-6. Η λήξη της περιόδου βρήκε την ομάδα του Παπαγγέλη μπροστά στο σκορ με 17-8. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο με το επιμέρους σκορ να είναι 8-7 υπέρ της Εστίασης. Βέβαια στο 16΄το Ι.Ε.Κ. προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (19-9) και στο 19΄ήταν μπροστά στο σκορ με 13 πόντους (24-11). Τελικά η ομάδα της Εστίασης με σερί 5-0, έκλεισε το ημίχρονο πίσω στο σκορ με 24-16.

Στην τρίτη περίοδο οι ομάδες ήταν άστοχες, όμως το Ι.Ε.Κ. κατάφερε και πάλι να ανεβάσει τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (36-24 στο 26΄). Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι νικητές διατηρούσαν τη διαφορά σταθερά πάνω από τους 10 πόντους (40-26 στο 33΄) και όλα έδειχναν ότι θα έφταναν εύκολα στην επικράτηση. Η ομάδα της Εστίασης με σερί 10-3, κατάφερε να ρίξει τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα, με το τελικό σκορ να είναι 43-36. Στο 4-2 το ρεκόρ πλέον για την ομάδα του Ι.Ε.Κ. Δέλτα, ενώ η ομάδα της Εστίασης μετά από 6 αγωνιστικές βρίσκεται στο 1-5.

Τα δεκάλεπτα:8-17,16-24,24-36,36-43

Διαιτητές: Λειβαδίτης, Αθανασίου

Εστίαση (Μιχαήλ): Μαλέσκος, Γιωτάκης 8, Κατζάς, Κόκλας, Σιώπης 1, Εγγλέζος, Μπιλανάκης 7, Μητροκώστας 17(1), Κατσάνος, Τζώρτζης 3

Ι.Ε.Κ. Δέλτα (Παπαγγέλης): Παλάσχας 2, Κιτσοτόλης, Μακόπουλος, Κωνσταντακόπουλος 4, Γκούντας 6, Δημακόπουλος 10(2), Πουλοπάτης 4, Στασινός, Παπακώστας, Γκανής 1, Νικόπουλος 8, Δάλλας 8(1)