Δευτέρα 2 Απριλίου 2018

Συγκλονιστική νίκη στην παράταση για την Δωδώνη

Νικήτρια αναδείχθηκε η ομάδα της Δωδώνης απέναντι στους Δικηγόρους με σκορ 81-77. Το παιχνίδι είχε συγκλονιστική εξέλιξη και χρειάστηκε η παράταση για να κριθεί ο τελικός νικητής. Σπουδαία εμφάνιση για τους νικητές ο Θώδης με 18 πόντους που είχε άξιο συμπαραστάτη τον Λώλη που είχε επίσης από 18. Από την ομάδα των δικηγόρων ξεχώρισε ο Τσιρώνης που ήταν τρομερός και σημείωσε 29 πόντους, ενώ 20 πρόσθεσε ο Ιωαννίδης.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Δωδώνη πήρε το προβάδισμα στο σκορ με 19-16, ενώ έκλεισε το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 35-31. Στην τρίτη περίοδο η Δικηγόροι με επιμέρους σκορ 16-12 ισοφάρισαν στη λήξη του δεκαλέπτου σε 47-47. Στο ίδιο μοτίβο κύλισε και η τελευταία περίοδος, με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν από 19 πόντους η καθεμία. Πολύ κρίσιμη φάση για την εξέλιξη του αγώνα ήταν το σουτ με το οποίο ισοφάρισε ο Παπαηλίας σε 66-66 και ενώ η Δωδώνη ήταν για 2 πόντους πίσω στο σκορ. Ήταν το σουτ που ουσιαστικά έστειλε τον αγώνα στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, η ομάδα του Γεωργίου έδειξε πιο συγκεντρωμένη στα κρίσιμα σημεία και με μπροστάρηδες τους Θώδη και Στράκα, κατάφερε με επιμέρους σκορ 15-11 να τελειώσει το παιχνίδι. Η ομάδα της Δωδώνης μετά από τις 2 πρώτες αγωνιστικές στο Εργασιακό Πρωτάθλημα έχει κάνει το 2/2 στις νίκες, ενώ από την άλλη μεριά οι Δικηγόροι έχουν ρεκόρ 1-1.

Τα δεκάλεπτα: 19-16,35-31,47-47,66-66,81-77(παράταση)

Διαιτητές: Ντάγκας, Αναγνωστόπουλος

Δωδώνη (Γεωργίου): Κούκος, Χαλάχτρης, Παπαηλίας 10(1), Καλόγηρος 6, Παππάς, Λώλης 18, Σμπόνιας 5, Παππάς, Στράκας 11, Ζώης, Σκαμνέλος 13(1), Θώδης 18(1)

Δικηγόροι (Ιωαννίδης): Υφαντής 3, Τσαμπαλάς, Γάκης, Τσουμάνης, Ντάσιος 2, Σακκάς, Ιωαννίδης 20(1), Κατσιούλης 5, Τσιρώνης 29(3), Δημητρούλας 8(1), Λεοντάρης 10, Καραπάνος