Κυριακή 1 Απριλίου 2018

Ποδαρικό με το δεξί για την ομάδα της Αστυνομίας στο Εργασιακό

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τις αγωνιστικές τις υποχρεώσεις η ομάδα της Αστυνομίας στη φετινή Α1 του Εργασιακού Πρωταθλήματος, αφού επικράτησε με σκορ 59-55 των Εκπαιδευτικών. Ο Κολιγιώτης ξεχώρισε για τους νικητές με 22 πόντους, με τον Κώστα να προσθέτει 13. Για την ομάδα των Εκπαιδευτικών ο Χρήστου είχε 16 πόντους, με τον Ντούσκο να έχει 13.

Οι Εκπαιδευτικοί ξεκίνησαν με τους Ντούσκο, Αλέξη, Πρίνου, Κολχούρη και Χρήστου, ενώ ο Τσαμπαλάς επέλεξε να ξεκινήσει με τους Κοντοδήμο, Γεωργακόπουλο, Τασιούλα, Κώστα και Κολιγιώτη. Στο πρώτο δεκάλεπτο η Αστυνομία πήρε την πρωτοπορία στο σκορ, αφού προηγήθηκε με 20-10. Το δεύτερο δεκάλεπτο κύλισε στο ίδιο μοτίβο, με την ομάδα του Τσαμπαλά να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου μπροστά στο σκορ με 39-28.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Αστυνομία διατηρούσε διψήφια διαφορά μέχρι και το 28΄ (51-41), ενώ έκλεισε την περίοδο μπροστά στο σκορ με 53-45. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα των Εκπαιδευτικών πάλεψε το παιχνίδι και το διεκδίκησε στα ίσια. Έπαιξε καλή άμυνα, δεχόμενη μόλις 6 πόντους, όμως δεν μπόρεσε να ανατρέψει την κατάσταση, με το τελικό σκορ να είναι 59-55 και να βρίσκει νικήτρια την ομάδα του Τσαμπαλά. Για τους νικητές ήταν η πρώτη φετινή τους νίκη στο πρώτο τους παιχνίδι, ενώ οι Εκπαιδευτικοί μετά τη χθεσινή ήττα, έχουν ρεκόρ 1-1 στο φετινό πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 10-20,28-39,45-53,55-59

Διαιτητές: Δημητράκας, Καννής

Εκπαιδευτικοί: 'Έξαρχος 3, Χήρας, Χρήστου 16, Κολχούρης 2, Παππάς, Παπαδόπουλος 2, Καμμένος 8(1), Κυριαζικίδης, Πάνου 11(1), Ντούσκος 13(2), Αλέξης, Μπόζιος

Αστυνομία: Βαταβάλης 4, Γεωργακόπουλος 8(1), Κώστας 13, Μουσαφίρης, Τασιούλας 3(1), Κοντοδήμος 6, Πρέντζας 2, Κολιγιώτης 22, Ζιάρκας, Πάππος 1