Σάββατο 31 Μαρτίου 2018

Με τον Εξαρχόπουλο ηγέτη πήρε την παρθενική νίκη η Πυροσβεστική

Την πρώτη της νίκη στη φετινή Α1 του εργασιακού κατέκτησε η Πυροσβεστική, επικρατώντας με σκορ 63-55 της Πίνδου. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο στη μεγαλύτερη διάρκειά του με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, όμως η ομάδα του Παπαδόπουλου ήταν πιο ψύχραιμη στα καθοριστικά σημεία του αγώνα και έφτασε στη νίκη. Μεγάλη εμφάνιση από τον Εξαρχόπουλο, ο οποίος αγωνίστηκε μόνο στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να σημειώσει 17 πόντους, όντας ηγετική μορφή για την ομάδα του. Ο Σωτηρίου πρόσθεσε 15 πόντους, ενώ από την Πίνδο ξεχώρισαν οι Νάστος με 26 πόντους και Κώτσης με 15.

Η Πίνδος ξεκίνησε στην αρχική της πεντάδα με τους Κώτση, Ντάλλα, Νάστο, Γιώτη και Μπουκουβάλα, ενώ στην αντίπερα όχθη, ο Παπαδόπουλος επέλεξε τους Αγόρο, Ρούπα, Παλαιολόγου, Σωτηρίου και Βερλέτη. Η Πίνδος μπήκε καλύτερα στον αγώνα και προηγήθηκε στο 7΄ με 12-4. Μάλιστα έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με διψήφια διαφορά (20-9). Η ομάδα της Πυροσβεστικής άρχισε σιγά σιγά να βρίσκει τα πατήματά της και στο 16΄ έτρεξε σερί 15-3, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 24-23. Ημίχρονο με την ομάδα του Παπαδόπουλου μπροστά στο σκορ με 30-27.

Το τρίτο δεκάλεπτο, δεν ήταν και το καλύτερο ποιοτικά. Η Πίνδος με επιμέρους σκορ 12-8, πέρασε με βραχεία κεφαλή μπροστά στο σκορ (39-38) στο τέλος της περιόδου. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν και το πιο καθοριστικό για την εξέλιξη του παιχνιδιού. Στο 33΄, η Πίνδος προηγούνταν με 46-42. Στο 35΄ οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο σκορ με 48-48, όμως στα τελευταία 5΄ του παιχνιδιού, η Πυροσβεστική με τον Εξαρχόπουλο να την οδηγεί επιθετικά κατόρθωσε να περάσει μπροστά στο σκορ και τελικά να κερδίσει τον αγώνα. Ο γκαρντ του ΑΓΣΙ ήταν καταπληκτικός σημειώνοντας 16 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο. Πλέον οι δύο ομάδες έχουν ρεκόρ 1-1 στο πρωτάθλημα, μετά από τις 2 πρώτες αγωνιστικές.

Τα δεκάλεπτα: 20-9,27-30,39-38,55-63

Διαιτητές: Αναγνωστόπουλος, Λαδιάς

Πίνδος: Κώτσης 15(3), Σκανδάλης, Παπαδημητρίου, Νάστος 26(2), Ντάλλας, Παπασταύρος, Κότογλου 4, Λώλος, Μπουκουβάλας 4, Γιώτης 6, Παυλόπουλος

Πυροσβεστική(Παπαδόπουλος): Σωτηρίου 15, Στύλιος 6(2), Αγόρος 6(1), Εργάτης 12, Βερλέτης, Κατσούκης, Ρούπας, Παλαιολόγος 7, Γκίκας, Εξαρχόπουλος 17(2)