Σάββατο 24 Μαρτίου 2018

Ηττήθηκε στις λεπτομέρειες το IBC στην Βόνιτσα

Την ήττα γνώρισε το IBC εκτός έδρας στη Βόνιτσα στον πρώτο ημιτελικό με σκορ 78-76. Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός σε όλη τη διάρκειά του και ο νικητής κρίθηκε στα τελευταία λεπτά, με τους γηπεδούχους να κάνουν το 1-0 στη σειρά. Στο πρώτο δεκάλεπτο η Βόνιτσα είχε ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ, όντας μπροστά με 18-15. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το μικρό προβάδισμα και στη δεύτερη περίοδο, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 38-34. Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Παπαδόπουλου μπήκε αποφασισμένη και με επιμέρους σκορ 21-14, πήρε το προβάδισμα με 55-52. Στο τελευταίο δεκάλεπτο έγινε πραγματικός χαμός. Με το σκορ στο 78-75 υπέρ των γηπεδούχων, έγινε φάουλ στον Ματσάγγα, το οποίο δόθηκε για δύο βολές, ενώ από το IBC υποστηρίζουν ότι έπρεπε να δοθούν τρεις βολές, γιατί ήταν σε σουτ τριών πόντων. Μάλιστα, σύμφωνα με το Basket247.gr, το IBC, κατέθεσε ένσταση για τη συγκεκριμένη φάση. Πλέον το επόμενο παιχνίδι θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 1 Απριλίου στα Γιάννενα, με το IBC να θέλει τη νίκη για να ισοφαρίσει τη σειρά σε 1-1.

Τα δεκάλεπτα: 18-15,38-34,52-55,78-76

Βόνιτσα(Βαβέτσης): Γεωργούλας 20(4), Τσατάλας 23(1), Θειακός 17, Σολδάτος 3, Βασιλειάδης 2, Γάκης 2, Βαβέτσης 3(1), Καραμπάς 8(2),Τζέφριος, Παπαγιάννης
IBC(Παπαδόπουλος): Κρικώνης 5, Μάλλιος 8, Χρύσης 21(1), Δάσκαλος 10(1), Πρέντζας 20(3), Πατραμάνης 5(1), Ματσάγκας 7,Κωστούλας, Κακατσίδης, Κουλουμπής, Κράνης, Τσιρώνης