Κυριακή 11 Μαρτίου 2018

Ξεκίνημα με το δεξί για τον Παπαδόπουλο στον πάγκο του IBC

Ποδαρικό με το δεξί έκανε ο Γιάννης Παπαδόπουλος στον πάγκο του IBC, με την ομάδα του να επικρατεί πολύ εύκολα με 82-41 του Κερκυραϊκού και να φτάνει τις 15 νίκες στο φετινό πρωτάθλημα. Πρώτος σκόρερ για το IBC ο Δάσκαλος με 15 πόντους, με τον Χρύση να προσθέτει 13.

Ο κόουτς Παπαδόπουλος επέλεξε στην αρχική πεντάδα του IBC τους Κρικώνη, Ματσάγγα, Χρύση, Πατραμάνη και Δάσκαλο, με τον Μπάλο να επιλέγει για τους φιλοξενούμενους στην αρχή του αγώνα τους Άνθη, Καλόγηρο Γ., Γογγάκη, Κουλαξή και Γραμμένο. Οι γηπεδούχοι ήθελαν ένα δυνατό ξεκίνημα, προκειμένου να δώσουν το δικό τους ρυθμό στο παιχνίδι και να θέσουν από νωρίς τα θεμέλια για τη νίκη. Πράγματι, το IBC με μπροστάρη τον Χρύση, προηγήθηκε στην πρώτη περίοδο με 18-8. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 18-7, έφτασαν τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (36-15).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η διαφορά στο σκορ παρέμενε γύρω στους 20 πόντους με τους γηπεδούχους να διαχειρίζονται εξαιρετικά το παιχνίδι. Στην τελευταία περίοδο, η ομάδα του Παπαδόπουλου ήταν καταιγιστική στην επίθεση σημειώνοντας 30 πόντους, εκ των οποίων οι μισοί ανήκαν στους Μάλλιο και Πρέντζα. Τελικά η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 40 πόντους με το τελικό σκορ στο 82-41 υπέρ των γηπεδούχων. Πλέον το IBC αντιμετωπίζει για την τελευταία αγωνιστική στην κανονική περίοδο το Καναλάκι εκτός έδρας. Βέβαια σιγά σιγά όλοι στην ομάδα στρέφουν το ενδιαφέρον τους στα πλέι όφ, ώστε αυτή να εμφανιστεί έτοιμη για την μεγάλη πρόκληση που έρχεται.

Τα δεκάλεπτα: 18-8,36-15,52-32,82-41

Διαιτητές: Αναγνωστόπουλος, Λαδιάς

IBC (Παπαδόπουλος): Κωστούλας, Ματσάγγας 6(2), Κρικώνης 4, Μάλλιος 9, Κακατσίδης 6, Πρέντζας 8(2), Κρανής 2, Πατραμάνης 6, Κουλουμπής 6(2), Χρύσης 13(1), Τσιρώνης 7(1), Δάσκαλος 15

Κερκυραϊκός (Μπάλος): Βαλσάμος, Κοκαβέσι, Καραγιάννης 4, Γρίβας, Θεοδότος 3, Καλόγηρος Α., Καλόγηρος Γ. 3, Ίσσαρης 13(2), Άνθης 1, Γογγάκης 7(1), Κουλαξής, Γραμμένος 10(2)