Σάββατο 17 Μαρτίου 2018

Με δίδυμο "φωτιά" τους Ζήση και Λαμπρόπουλο, ο Σπάρτακος έκλεισε ιδανικά τη χρονιά

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο έκλεισε τη φετινή χρονιά ο Σπάρτακος, αφού επιβλήθηκε με 78-70 του Πύρρου Αρταίων και κατέλαβε την τρίτη θέση στο πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι, είχαν σε καταπληκτική μέρα τους Ζήση και Λαμπρόπουλο, που σημείωσαν από 26 πόντους ο καθένας και ουσιαστικά πήραν από το χέρι την ομάδα τους, οδηγώντας την στη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν πολύ καλή εικόνα σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και εμφανίστηκαν πολύ ανταγωνιστικοί.

Ο Κάϊκας ξεκίνησε στην αρχική του πεντάδα με τους Τάσσο, Κόρδα, Ζήση, Κολιγιώτη και Λαμπρόπουλο, ενώ ο Κωσταπαππάς επέλεξε να ξεκινήσει με τους Σπύρου, Πέτσα, Κωσταπαππά, Λάμπρου και Βάσιο. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 17-16. Στη δεύτερη περίοδο, ο Σπάρτακος με σερί 10-4, ανέβασε τη διαφορά στους 7 πόντους στο 15΄ (27-20). Μάλιστα, δύο λεπτά αργότερα, η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα (36 -25). Τελικά, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το σκορ στο 40-31 υπέρ των γηπεδούχων. Ο Ζήσης ξεχώριζε ήδη για την ομάδα του Κάϊκα, καθώς είχε σημειώσει 15 πόντους στο ημίχρονο.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο για τις δύο ομάδες, με τον Μουκάι να κλέβει την παράσταση σημειώνοντας 4 τρίποντα, κρατώντας τον Πύρρο στη διεκδίκηση της νίκης. Ένα λεπτό πριν τη λήξη του δεκαλέπτου, η ομάδα του Κωσταπαππά έριξε τη διαφορά στον έναν πόντο (55-54). Οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα και με σερί 7-0 έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 62-54. Η τελευταία περίοδος εξελίχτηκε πάνω κάτω όπως και η τρίτη, με το επιμέρους σκορ να είναι 16-16. Ο Σπάρτακος συντηρούσε μία καλή διαφορά, που του επέτρεψε να φτάσει στη νίκη. Οι δύο προπονητές, είχαν την ευκαιρία να δώσουν χρόνο συμμετοχής στα τελευταία 2 λεπτά σε νεαρούς παίχτες, προκειμένου να συλλέξουν πολύτιμες εμπειρίες.

Τα δεκάλεπτα: 17-16,40-31,62-54,78-70

Διαιτητές: Λειβαδίτης,Βίνης

Σπάρτακος (Κάϊκας): Τάσσος 2, Κόρδας 2, Κοσμάς, Ζήσης 26(4), Λαμπρόπουλος 26, Κολιγιώτης 10, Κιμισκίδης 9(1), Κύρκος, Βάτσιος 2, Καλλής, Δήμος, Βαράκας

Πύρρος Αρταίων (Κωσταπαππάς): Σπύρου 13(3), Πέτσας 3(1), Λάμπρου 9, Κάλλης, Μαργώνης 5(1), Μουκάι 18(5), Βάσιος 3, Άσσι 2, Κωσταπαππάς 17(3)