Σάββατο 3 Μαρτίου 2018

Σπουδαίο "διπλό" του Α.Γ.Ο.Θεσπρωτικού απέναντι στους Μολοσσούς με μεγάλη εμφάνιση του Σιώρου

Σπουδαία νίκη για τον Θεσπρωτικό μέσα στα Γιάννενα απέναντι στου Μολοσσούς με σκορ 56-51. Η ομάδα του Βασιλείου ήταν πολύ διαβασμένη και κατάφερε να φτάσει σε ένα πραγματικά σπουδαίο αποτέλεσμα, 2 αγωνιστικές πριν τη λήξη της κανονικής περιόδου στη Β΄ΕΣΚΑΒΔΕ. Μεγάλο παιχνίδι από τον Σιώρο για τους νικητές, που σημείωσε 22 πόντους, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χίντζιος με 15 πόντους.

Ο κόουτς Καρβούνης, ξεκίνησε με τους Μάνο, Γρηγοριάδη,, Χίντζιο, Μάστορα και Μπιλανάκη, ενώ ο κόουτς Βασιλείου επέλεξε στην αρχική του Πεντάδα τους Σιώρο, Γιαννάκη, Τσιώλη, Τσάτσο και Μήτρου. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλά τον αγώνα και πήραν από νωρίς την πρωτοπορία στο σκορ, αφού στο πρώτο δεκάλεπτο προηγήθηκαν με 17-10. Οι φιλοξενούμενοι με γρήγορο σερί 7-0 στα πρώτα δύο λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου, ισοφάρισαν σε 17-17. Όμως και πάλι οι παίχτες του Καρβούνη προηγήθηκαν, έστω και με βραχεία κεφαλή, με 26-22 στο 17΄. Ημίχρονο, με τους Μολοσσούς να προηγούνται με 31-27.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ποιότητα του παιχνιδιού δεν ήταν και η καλύτερη. Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο την αστοχία των γηπεδούχων, οι οποίοι σημείωσαν μόλις 3 πόντους στο δεκάλεπτο, και πέρασαν μπροστά στο σκορ με 38-34. Στην τέταρτη περίοδο, ο Θεσπρωτικός συνέχιζε να διατηρεί το προβάδισμα και να βρίσκεται μπροστά στο σκορ έστω και με μικρή διαφορά (44-41 στο 35΄). Τελικά έχοντας σωστές επιλογές στα τελευταία κρίσιμα λεπτά και όντας εύστοχοι από τη γραμμή των ελευθέρων βολών, οι παίχτες του Βασιλείου πήραν ένα σπουδαίο "διπλό".

Τα δεκάλεπτα: 17-10, 31-27,34-38,51-56

Διαιτητές: Ντάφλος, Ηλιάδης

Μολοσσοί (Καρβούνης): Ππαδημητρίου 3(1), Μπιλανάκης 1, Τσουκανέλης, Γρηγοριάδης 2, Στύλος 4, Συνοδινός 1, Μάστορας 12(2), Γούλας 2, Χίντζιος 15(2), Στραγάλης 4, Μάνος 7(1)

Α.Γ.Ο.Θεσπρωτικός (Βασιλείου): Υφαντής, Σιώρος 22(1), Τσάτσος 14, Μήτρου, Γιαννάκης 4, Κόκκαλης, Τσώλης 14(4), Αθανασίου, Σμπόνιας 2