Σάββατο 10 Μαρτίου 2018

Με πάρτι από τα 6,75 ο ΠΑΣ έκανε εύκολα το 17/17

Απτόητος συνέχισε ο Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα και την 17η αγωνιστική, επικρατώντας με μεγάλη άνεση του ουραγού της βαθμολογίας, Β.Α.Ο. Άρτας, με σκορ 86-34. Με όπλο την πολύ καλή της άμυνα αλλά και την εξαιρετική ευστοχία πίσω από τη γραμμή των 6.75 (14 εύστοχα τρίποντα), η ομάδα του Σδράκα δεν αντιμετώπισε κανένα απολύτως πρόβλημα και έκανε το 17/17. Ο ΠΑΣ είχε πολυφωνία στην επίθεση και σκόραραν και οι 12 παίχτες που είχε στη διάθεσή του ο προπονητής του ΠΑΣ. Ο Μουζακίτης σημείωσε 15 πόντους, με τον Πανταζή να προσθέτει 12.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν τον αγώνα με τους Αναγνώστου, Πανάρα, Πάτρα, Μάντζιο Δ. και Μάντζιο Π., ενώ ο Β.Α.Ο. Άρτας είχε στη βασική πεντάδα τους Πετανίτη, Μπούγια, Καρύδη, Σιαπλαούρα και Κέφη. Ο ΠΑΣ μπήκε συγκεντρωμένος στον αγώνα με σκοπό να καθαρίσει νωρίς νωρίς την υπόθεση νίκη και στο 3΄προηγήθηκε με 12-0. Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με το σκορ στο 28-3, με τους γηπεδούχους να παίζουν εξαιρετική άμυνα. Στη δεύτερη περίοδο, Μουζακίτης και Πανταζής οδηγούσαν την ομάδα επιθετικά, με τον ΠΑΣ να πραγματοποιεί επιμέρους σκορ στο δεκάλεπτο 29-11 και να πηγαίνει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με άνετο προβάδισμα (57-14). Χαρακτηριστικό το γεγονός ότι στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Σδράκα σημείωσε 7 τρίποντα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο κόουτς Σδράκας, άνοιξε το ροτέισον προκειμένου να έχει ετοιμοπόλεμους όλους τους παίχτες. Η άμυνα των γηπεδούχων ήταν πραγματικά καταπληκτική και δέχθηκαν μόλις 2 πόντους από τον Β.Α.Ο. Στην τελευταία περίοδο, ο ΠΑΣ χαλάρωσε, λόγω και της μεγάλης διαφορά στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να πραγματοποιούν σερί 18-8. Τελικό σκορ 86-34, με τους γηπεδούχους να έχουν ένα ακόμα παιχνίδι στην κανονική διάρκεια, αυτό κόντρα στον Κερκυραϊκό, προκειμένου να πετύχουν το 18/18 και να τελειώσουν αήττητοι την κανονική περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 28-3,57-14,78-16,86-34

Διαιτητές: Ντάφλος, Βίνης

Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα (Σδράκας): Τώνης 2, Πανάρας 9(3), Μουζακίτης 15(3), Τσίρμπας-Αναγνώστου 11(2), Μακρής 6(2), Ζήκος 4, Καρασίμος 8, Μάντζιος Δ. 6, Πάτρας 9, Πανταζής 12(4), Μάντζιος Π. 2, Χρυσοσπάθης 2

Β.Α.Ο. Άρτας (Ασπρούδης): Τσώλης, Διβάρης, Μπούγιας 10(2), Πετανίτης 3, Καρύδης 2, Ασπρούδης 8(2), Σιαπλαούρας 5, Ρεβίθης 3(1), Κέφης 3