Κυριακή 11 Φεβρουαρίου 2018

Σαρωτική νίκη για το IBC, που έδειξε έτοιμο ενόψει ντέρμπι

Εντυπωσιακή εμφάνιση για το IBC που συνέτριψε με 119-63 τον Ιόνιο και έδειξε έτοιμο για το ντέρμπι που θα κρίνει την πρωτιά την επόμενη αγωνιστική απέναντι στον Βίκο ΠΑΣ Γιάννινα. Οι παίχτες του Βλάχου δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα στο σημερινό παιχνίδι και πολύ εύκολα έφτασαν στη νίκη. Πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ο Πρέντζας που σημείωσε 22 πόντους, ενώ καλή εμφάνιση και από τον Κρικώνη που είχε 16.

Ο κόουτς Βλάχος, επέλεξε τους Κρικώνη, Πρέντζα, Κρανή, Δάσκαλο και Τσιρώνη στη βασική του πεντάδα, ενώ για τον Ιόνιο ξεκίνησαν οι Αγιοβλασίτης, Κεραμίδας, Κάντας, Παπαγκίκας και Κουτσομύτης. Στο πρώτο δεκάλεπτο, το IBC, έδειξε να μη έχει την απαραίτητη συγκέντρωση. Παρόλα αυτά όμως προηγήθηκε στο 8΄ με 17-7. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί επιθετικά με αποτέλεσμα να σημειώσουν 36 πόντους. Η διαφορά ανέβηκε στους 23 πόντους  στη λήξη του δευτέρου δεκαλέπτου (53-30).

Στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο, με αποτέλεσμα η διαφορά να αυξάνεται συνεχώς και να φτάσει τους 30 πόντους στο 23΄ (63-33). Μάλιστα πριν τη λήξη του δεκαλέπτου, η ομάδα του Βλάχου, προηγήθηκε ακόμα και με 40 πόντους (84-44 στο 28΄). Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με αποτέλεσμα το IBC να φτάσει στην άνετη επικράτηση με 119-63. Για τους φιλοξενούμενους, ξεχώρισε ο Παπαγκίκας με 27 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-11,53-30,93-51,119-63

IBC (Βλάχος): Κωστούλας 3, Ματσάγγας 5, Κρικώνης 16, Χαντέλης 9, Κακατσίδης 12, Πρέντζας 22, Λύγδας, Πατραμάνης 4, Κουλουμπής 15, Κρανής 8, Τσιρώνης 12, Δάσκαλος 13

Ιόνιος: Τσιτσές, Κεραμίδας 3, Στραβοράβδης, Αγιοβλασίτης 13, Χρήστου, Κολοβός 2, Παπαγκίκας 27, Κάντας 6, Καλιβόπουλος, Κουτσομύτης 1, Χαλικιάς 11, Κουρσάρης