Κυριακή 11 Φεβρουαρίου 2018

Μεγάλος νικητής ο ΑΓΣΙ σε ματς "θρίλερ"

Στις νίκες επέστρεψε ο ΑΓΣΙ μετά την ήττα από τον Εύαθλο την προηγούμενη αγωνιστική, επικρατώντας των Ικάρων Τρικάλων με σκορ 77-75, σε ένα πραγματικά όμορφο παιχνίδι. Οι παίχτες του Τσουκανέλη, έδειξαν ψύχραιμοι στα κρίσιμα σημεία του αγώνα με αποτέλεσμα να κερδίσουν έναν πολύ κρίσιμο παιχνίδι. Καλύτερος παίχτης για τους γηπεδούχους ο Γεωργίου που σημείωσε 24 πόντους, ενώ είχε άξιο συμπαραστάτη τον Ζαμπέτη με 20 πόντους. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Φούντας με 28 πόντους.

Ο ΑΓΣΙ, ξεκίνησε στο αρχικό του σχήμα με τους Γεωργίου, Ζαμπέτη, Εξαρχόπουλο, Αντωνίου και Μπαρτζώκα, ενώ οι Ίκαροι με τους Φούντα Γ., Στάνκοβιτς, Χατζή, Αργύρη Κ. και Μέξη. Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο ΑΓΣΙ ήταν επιβλητικός με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 23-12, παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ. Στη δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι στο 17΄ προηγούνταν με 34-25, όμως οι Ίκαροι με σερί 5-0, έριξαν τη διαφορά στους 4 πόντους (34-30). Τελικά οι ομάδες πήγαν στο ημίχρονο με το σκορ στο 41-33 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Τσουκανέλη με επιμέρους σκορ 22-19 ανέβασε και πάλι τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, όμως στην τελευταία περίοδο έγινε μεγάλο ντέρμπι. Πέντε λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα, οι γηπεδούχοι προηγούνταν με 67-61, όμως στα επόμενα τρία λεπτά, η ομάδα του Μητσιάδη, με σερί 11-5 ισοφάρισε σε 72-72 στο 38΄. Στα δύο τελευταία λεπτά, το παιχνίδι απέκτησε μία άγρια ομορφιά και κρίθηκε εν πολλοίς από την ψυχραιμία που έδειξαν οι γηπεδούχοι στα κρίσιμα σημεία και ιδιαίτερα από τη ρουλέτα των βολών στις οποίες οδηγήθηκαν οι δύο ομάδες. Κρίσιμη φάση για την εξέλιξη  του αγώνα, η άμυνα που έβγαλε ο Γεωργίου και το κλέψιμο που έκανε στον Φούντα 30 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του παιχνιδιού.

Τα δεκάλεπτα: 23-12,41-33,63-52,77-75

ΑΓΣΙ (Τσουκανέλης):  Γεωργίου 24, Ζαμπέτης 20, Μπαρτζώκας 12, Καλφαλίδης, Αντωνίου 5, Καννής, Βάτσιος, Μάκης 4, Τσιλιγγαρίδης, Εξαρχόπουλος 2, Φίλιος 3, Θώδης 7

Ίκαροι Τρικάλων (Μητσιάδης): Κορδέας, Φούντας Ζ, 9, Στάνκοβιτς 6, Αργύρης Κ. 14, Μέξης 5, Χατζής, Ντούρβας, Μπαρμπαρούσης, Αργύρης Ε. 13, Φούντας Γ. 28, Θεοδώρου