Κυριακή 4 Φεβρουαρίου 2018

Σπουδαίος Ζήσης οδήγησε τον Σπάρτακο σε νίκη

Στις νίκες επέστρεψε ο Σπάρτακος, μετά το ντέρμπι με τον ΠΑΣ, επικρατώντας του Β.Α.Ο. Άρτας στο κλειστό της Λιμνοπούλας με 81-71. Η 9η νίκη του Σπάρτακου στο φετινό πρωτάθλημα έφερε την υπογραφή του Ζήση που σημείωσε 27 πόντους, όντας καταπληκτικός. Πολύ καλό παιχνίδι και από τον Λαμπρόπουλο με 18 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Σάββας πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση με 25 πόντους.

Ο κόουτς Κάϊκας, επέλεξε τους Κόρδα, Ζήση, Κούργια, Κολιγιώτη και Λαμπρόπουλο στην αρχική πεντάδα, ενώ ο Β.Α.Ο. ξεκίνησε με τους  Πετανίτη, Ζήρα, Καρύδη, Χριστογιάννη και Κέφη. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυναμικά στον αγώνα και προηγήθηκαν με 12-8 στο 6΄. Μάλιστα, έκλεισαν την πρώτη περίοδο με το σκορ στο 19-13 υπέρ τους, με τον Κέφη να τους οδηγεί επιθετικά. Ο Σπάρτακος έδειχνε να έχει μπει νωθρά στον αγώνα. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι έδειξαν σημάδια αφύπνισης και προηγήθηκαν με 31-26 στο 19'. Οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με τους γηπεδούχους να έχουν προβάδισμα στο σκορ με 34-30.

Η τρίτη περίοδος ήταν καθοριστική για την εξέλιξη του αγώνα, αφού η ομάδα του Κάϊκα, έδειξε να μπαίνει συγκεντρωμένη, προκειμένου να καθαρίσει τον αγώνα. Το επιμέρους σκορ του δεκαλέπτου ήταν 27-18 υπέρ του Σπάρτακου, με αποτέλεσμα η διαφορά να ανοίξει στους 13 πόντους (61-48). Στην τελευταία περίοδο, ο Β.Α.Ο. "δεν παρέδωσε εύκολα τα όπλα", ήταν ανταγωνιστικός, όπως και στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και σημείωσε 23 πόντους έναντι 20 των γηπεδούχων. Πάντως στο τέλος, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πήραν το ροζ φύλλο, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα.

Τα δεκάλεπτα: 13-19,34-30,61-48,81-71

Σπάρτακος (Κάϊκας): Τάσσος, Κόρδας 6(1), Κοσμάς 4, Ζήσης 27(2), Λαμπρόπουλος 18, Κολιγιώτης 5, Κιμισκίδης, Κύρκος, Βάτσιος, Δήμος 4, Κούργιας 5(1), Παπανικολάου 12

Β.Α.Ο. Άρτας (Ασπρούδης): Τσόλης, Χριστογιάννης 2, Ζήρας, Μπούγιας 15(4), Πετανίτης 2, Καρύδας 4, Σάββας 25, Ασπρούδης 13(3), Γιαννάκος, Κέφης 10(2)