Σάββατο 24 Φεβρουαρίου 2018

Δυσκολεύτηκε αλλά επέστρεψε στις νίκες ο Σπάρτακος

Στις νίκες επέστρεψε ο Σπάρτακος μετά την ήττα στην Κέρκυρα, καταβάλλοντας την αντίσταση που προέβαλλε το αξιόμαχο Καναλάκι με σκορ 61-55. Οι παίχτες του Σπάρτακου συνάντησαν δυσκολίες απέναντι στους φιλοξενούμενους σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και ουσιαστικά έφτασαν στη νίκη πραγματοποιώντας καλή εμφάνιση στην τέταρτη περίοδο, όπου το επιμέρους σκορ ήταν 19-5. Για τους νικητές καλό παιχνίδι από τον Ζήση με 20 πόντους, με άξιους συμπαραστάτες τους Κόρδα και Παπανικολάου που πρόσθεσαν από 11 αμφότεροι.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με τους Κόρδα, Κοσμά, Ζήση, Κολιγιώτη και Παπανικολάου, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν στην αρχική τους πεντάδα τους Γεωργίου, Ευθυμίου, Σουμπασάι, Σταύρου και Κιτσάκη. Το Καναλάκι μπήκε δυναμικά στον αγώνα και προηγήθηκε στο 5΄με 17-10. Την ίδια ώρα οι παίχτες του Κάϊκα, έδειχναν ένα πιο χαλαρό πρόσωπο και δεν ήταν ιδιαίτερα συγκεντρωμένοι. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα στο 14΄ (32-22), με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, με το Καναλάκι να προηγείται με 34-25.

Στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι με σερί 8-2 στα πρώτα 4 λεπτά, μείωσαν στους 3 πόντους τη διαφορά. Όμως και πάλι δεν έδειξαν την απαραίτητη συγκέντρωση, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι, που έκαναν ένα καλό παιχνίδι σε όλη τη διάρκεια, να στείλουν τη διαφορά και πάλι στους 10 πόντους στο 26΄ (44-34). Η τελευταία περίοδος ήταν και αυτή που έκρινε τον τελικό νικητή. Ο Σπάρτακος, σοβαρεύτηκε και έδειξε καλό πρόσωπο στα κρίσιμα σημεία του αγώνα και με όπλο την άμυνα στο τέταρτο δεκάλεπτο, δέχτηκε μόλις 5 πόντους, με αποτέλεσμα να φτάσει σε μία σημαντική νίκη για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 17-28,25-34,42-50,61-55

Διαιτητές: Αναγνωστόπουλος, Καννής

Σπάρτακος (Κάϊκας): Τάσσος 2, Κόρδας 11(2), Κοσμάς 2, Ζήσης 20(1), Βαράκας, Κολιγιώτης 6, Κιμισκίδης 6(1), Κύρκος, Βάτσιος, Καλλής 1, Δήμος 2, Παπανικολάου 11(1)

Καναλάκι (Τζομάκας): Κιτσάκης 8, Γεωργίου 12(1), Σταύρου 6, Φούρκης 2, Σουμπασάι 4, Ευθυμίου 7(2), Κολιούσης 3(1), Τάτσης 13(1)