Σάββατο 27 Ιανουαρίου 2018

Με τρομερό Καννή ο ΑΓΣΙ(Β) πήρε το ντέρμπι

Τη νίκη με σκορ 68-65 κατέκτησε ο ΑΓΣΙ(Β) στο ντέρμπι απέναντι στον Άκτιο Απόλλων. Οι παίχτες του Αυγερινού είχαν πολύ καλή απόδοση στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα με αποτέλεσμα να φτάσουν σε μία σημαντική νίκη, που τους διατηρεί στην κορυφή του πρωταθλήματος.

Ο ΑΓΣΙ(Β) ξεκίνησε έχοντας στο βασικό του σχήμα τους Σταλίκα, Καννή, Διβάρη, Γκουντουβά και Κολόκα, ενώ από την άλλη ο Παπαμιχαήλ επέλεξε τους Κιτσάντα, Θεοδωρακάκο,Παπαμιχαήλ, Σουλιώτη και Τσετσίκα. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στον αγώνα και προηγήθηκαν με 13-2 στο 6΄. Ο Απόλλων επέστρεψε στο παιχνίδι με σερί 8-0. Μάλιστα στο 14΄ το παιχνίδι ήταν ισόπαλο με 16-16. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του δευτέρου δεκαλέπτου, μέχρι λίγο πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Στα τελευταία τρία λεπτά οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 11-0 με αποτέλεσμα να προηγούνται στο ημίχρονο με 36-25.

Στην τρίτη περίοδο οι παίχτες του ΑΓΣΙ συνέχιζαν να είναι πολύ συγκεντρωμένοι με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει ακόμα και τους 20 πόντους (51-31) στο 26΄. Τελικά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να τρέξουν ένα μικρό σερί 8-3 και να μειώσουν στους 15 πόντους. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίχτες του Παπαμιχαήλ, μπήκαν αποφασισμένοι να επιστρέψουν στο παιχνίδι, κάτι που το κατάφεραν, αφού ήδη στα 3 πρώτα λεπτά της περιόδου είχαν ρίξει τη διαφορά στους 10 (57-47). Το επιμέρους σκορ του τελευταίου δεκαλέπτου ήταν 26-14 υπέρ των φιλοξενούμενων, που πάλεψαν μέχρι το τελευταίο λεπτό, όμως ο ΑΓΣΙ ήταν αυτός που πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.

Τρομερή εμφάνιση από τον Καννή για τον ΑΓΣΙ, που ουσιαστικά πήρε την ομάδα του από το χέρι και την οδήγησε στη νίκη σημειώνοντας 26 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 15-12,36-25,54-39,-68-65

ΑΓΣΙ(Β) (Αυγερινός): Βάσσης 2, Τσιμιχοδήμος 2, Ψιλοδημητρακόπουλος 8, Σταλίκας 3(1), Καννής 26(5), Κολόκας 2, Διβάρης 9(3), Νάστος, Τσιλιγγαρίδης 8,Πρέζιος 2, Τσίγκας 4, Γκουντουβάς 2

Άκτιος Απόλλων (Παπαμιχαήλ): Δημολίτσας, Κίτσιος 2, Θεοδωρακάκος, Ζώης, Κιτσάντας 14(2), Τζάλλας 9, Παπαμιχαήλ 7, Σουλιώτης 4, Γκόλιας 4, Ευθυμίου 6, Αργυρός, Τσετσίκας 19(1)