Σάββατο 13 Ιανουαρίου 2018

Εντυπωσιακά και άνετα έκανε το 10/10 ο Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα

Ο Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα ήταν εντυπωσιακός και επικράτησε του Καναλακίου με άνεση με σκορ 105-30. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν αήττητοι στο φετινό πρωτάθλημα και διεύρυναν το εντυπωσιακό τους νικηφόρο σερί στα 10 παιχνίδια.

Ο ΠΑΣ ξεκίνησε τον αγώνα με τους Μουζακίτη, Πανάρα, Τσίρμπα, Πάτρα και Μάντζιο Δημήτρη, ενώ οι φιλοξενούμενοι με τους Τσουμάνη, Σταύρου, Ευθυμίου, Σουμπασάι και Γείτονα. Οι γηπεδούχοι έδειξαν από νωρίς τις ορέξεις τους και κατάφεραν από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο να οικοδομήσουν μία διαφορά της τάξεως των 26 πόντων (32-6 στην πρώτη περίοδο). Οι παίχτες του Σδράκα πίεζαν σε όλο το γήπεδο με αποτέλεσμα να κλέβουν εύκολα μπάλες και να φτάνουν σε άνετα καλάθια. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το σκορ στο 55-14 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι παίχτες του ΠΑΣ συνέχισαν να είναι προσηλωμένοι στην άμυνα και μέσω αυτής έβρισκαν εύκολα καλάθια στην επίθεση. Το επιμέρους σκορ της τρίτης περιόδου ήταν 29-8, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να προηγούνται στην λήξη του δεκαλέπτου με 62 πόντους διαφορά (84-22). Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Για τον Βίκο ΠΑΣ Γιάννινα σκόραραν και οι 12 παίχτες που είχε στην διάθεσή του ο Σδράκας. Πολύ καλό παιχνίδι έκαναν οι Πάτρας με 22 πόντους, Δημήτρης Μάντζιος με 16 και ο Καρασίμος με 13.

Τα δεκάλεπτα: 32-6,55-14,84-22,105-30

Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα (Σδράκας): Μιχαήλ 2, Πανάρας 11, Μουζακίτης 7, Τσίρμπας 1, Μακρής 2, Ζήκος 6, Καρασίμος 13, Μάντζιος Δ 16, Πάτρας 22, Πανταζής 11, Μάντζιος Π 8, Γιωτάκης 6

Α.Ε. Καναλακίου (Τζομάκας): Τσουμάνης 2, Σταύρου 6, Γεωργίου 2, Γείτονας 8, Σουμπασάι 2, Ευθυμίου 3, Κολιούσης 7 Τάτσης