Κυριακή 7 Ιουλίου 2024

Έκλεισε θέση στους Ολυμπιακούς Αγώνες η Ελλάδα

Μετά από 16 χρόνια και το Πεκίνο η Εθνική Ελλάδος θα βρεθεί ξανά σε Ολυμπιακούς Αγώνες καθώς έκλεισε θέση σήμερα το βράδυ για το Παρίσι μετά τη νίκη της με 80-69 επί της Κροατίας παίρνοντας το εισιτήριο από το Προολυμπιακό Τουρνουά που πραγματοποιήθηκε στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες είχαν καλό ρυθμό στην επίθεση συμβαδίζοντας στο σκορ (22-22 στο 10'). Με τα μακρινά σουτ να βρίσκουν στόχο (8/15 στο πρώτο μισό του αγώνα και τον Παπαγιάννη να πρωταγωνιστεί (16 πόντοι με 4/5 τρίποντα) η Ελλάδα έφτασε και στο +8 (37-29) με την Κροατία με επιμέρους 10-3 να πλησιάζει στον πόντο (40-39). Τελικά το ημίχρονο έκλεισε στο 45-39 με τον Παπανικολάου να νικά το χρόνο με τρίποντο.

Με τον Καλάθη οδηγό το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα "φλέρταρε" με τη διψήφια διαφορά στην τρίτη περίοδο φτάνοντας στο +9 (53-42) με το +10 να μην αργεί (60-50 στο 26'). Η αμυντική προσήλωση δεν έδινε εύκολους πόντους στους Κροάτες (μόλις 14 πόντοι παθητικό) με την Ελλάδα στο 30' να βρίσκεται στο +13 (66-53).

Οι συνεχόμενες καλές ελληνικές άμυνες είχαν ως αποτέλεσμα η διαφορά να παραμένει στα ίδια επίπεδα στο 34' (68-55). Η Ελλάδα διατήρησε τα ηνία μέχρι το φινάλε φτάνοντας στο τελικό 80-69 πανηγυρίζοντας την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Η Ελλάδα στους Ολυμπιακούς Αγώνες θα βρίσκεται στον Α' όμιλο  με αντιπάλους τον Καναδά, την Αυστραλία και την Ισπανία.