Τετάρτη 1 Μαΐου 2024

Ιόνιος Κέρκυρας-Αχαγιά 82΄ 97-89: Έβγαλε αντίδραση ισοφαρίζοντας τη σειρά

Αντίδραση για τη βαριά ήττα της περασμένης Κυριακής έβγαλε σήμερα το απόγευμα ο Ιόνιος Κέρκυρας επικρατώντας με 97-89 της Αχαγιάς στο ΕΑΚ Κέρκυρας ισοφαρίζοντας τη σειρά σε 1-1.

"30αρης" ήταν ο Δεϊμέζης πραγματοποιώντας μια από τις καλύτερες φετινές του εμφανίσεις με τον Γιάννη Βαζούκη να ακολουθεί έχοντας 23, τον Στεμπάρη να προσθέτει 18 και τον Κολότσιο 12. Από τους Πατρινούς σπουδαίος ήταν ο Dokic σταματώντας στους 39 πόντους.

Από την πρώτη κιόλας περίοδο οι δύο ομάδες έδειξαν ότι θα είναι εξαιρετικά παραγωγικές με το σκορ στο 10' να είναι 28-21 υπέρ των Φαιάκων. Ο Ιόνιος διατήρησε την πρωτοκαθεδρία μέχρι και το τέλος του πρώτου μισού του αγώνα (48-43 στο 20').

Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να περάσουν μπροστά με 61-57 όμως οι Κερκυραίοι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 68-68. Στα τελευταία 10 αγωνιστικά λεπτά ο Ιόνιος ήταν καταιγιστικός με το επιμέρους 29-21 να του δίνει τη νίκη με τον τελικό 97-89.

Την επόμενη Τετάρτη οι δύο ομάδες θα συναντηθούν για μια τελευταία φορά στην έδρα της Αχαγιάς με το νικητή της αναμέτρησης να γίνεται φιναλίστ των τελικών των playoff στον 1ο όμιλο της National League 2.

Τα δεκάλεπτα: 28-21, 48-43, 68-68, 97-89

Διαιτητές: Δέλλας-Κοϊμτζόγλου-Εκίζογλου

Ιόνιος Κέρκυρας (Κοντογιάννης): Βαζούκης Γ. 23, Wilson 7, Τσιτσές 4, Σπίνουλας, Κολότσιος 12(3), Στεμπάρης 18, Δείμέζης 30, Βαζούκης Φ., Κιουρτζίδης, Κατσαρός 3(1), Χατζής, Γκαλας

Αχαγιά 82' (Δελάρτας): Dokic 39(3), Ιωάννου, Οικονομόπουλος 10(2), Κανελλάκης 8(2), Λυμπέρης 14(3), Χονδρόπουλος 6, Ταρνάρης 8(1), Ιατρόπουλος 2, Τσακίρης 2, Αλαβέρας, Τόκας