Κυριακή 19 Μαΐου 2024

Αίολος Αστακού-Γ.Ε.Κ. 50-79: Διπλό "χρυσάφι" στο δρόμο για την άνοδο

Ένα διπλό ικανό να αποδειχθεί "χρυσάφι" κατέκτησε η Γ.Ε.Κ. χθες το απόγευμα στην έδρα του Αιόλου Αστακού με 79-50 εκμεταλλευόμενη απόλυτα την ήττα του Γρηγόρη Λιακατά από τους Νέους Vikos Φalcons πλησιάζοντας ακόμα περισσότερο την 3η θέση που οδηγεί στην άνοδο.

Μεγάλη συνεισφορά από πολλούς παίκτες είχε ο coach Δεσύλλας με τον Αγιοβλασίτη να έχει 26 πόντους, τον Περούλη 19, τον Σαγιά 13 και τον Ζέρβα 11. Από τον Αίολο 16 είχε ο Καραγιάννης.

Το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν χαμηλό (9-9) με τις δύο ομάδες να βρίσκουν ρυθμό στο δεύτερο και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τη Γ.Ε.Κ. να έχει βραχεία κεφαλή με 29-28.

Οι Κερκυραίοι ήταν εξαιρετικοί στην τρίτη περίοδο καθώς με επιμέρους 27-8 και τον Αγιοβλασίτη να σημειώνει τους 14 από τους 27 πόντους της ομάδας του ξέφυγαν με +20 στο 30΄ (56-36). Έτσι κύλισαν και τα τελευταία 10 αγωνιστικά λεπτά με το τελικό σκορ να είναι το 79-50.

Στο 4-4 ανέβηκε η Γ.Ε.Κ. η οποία έχει ακόμα δύο παιχνίδια να δώσει, με την Αστράκα το επόμενο Σάββατο και το εξ' αναβολής με τον Αίολο Αστακού και χρειάζεται μόλις 1 νίκη για να επιστρέψει στην Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ.

Τα δεκάλεπτα: 9-9, 28-29, 36-56, 50-79

Διαιτητές: Ασημάκη-Λύτρας

Αίολος Αστακού (Καρατσώρης): Σταυρού 6(2), Κακαβάς, Μπαρούχας 7(1), Ελευθεράτος 2, Σούρλας 9(1), Αντωνόπουλος 4, Ρήγαλος, Κακούρης, Τσάνος 4, Καραγιάννης 16(4), Γκάτσης 2

Γ.Ε.Κ. (Δεσύλλας): Λέισος 3, Σαγιάς 13(1), Αγιοβλασίτης 26(2), Ζέρβας 11, Περούλης 19(1), Πάλλης 6, Μπιζιάνης 1, Πανάρετος