Κυριακή 14 Απριλίου 2024

ΑΓΣΙ WBC-Γλαύκος Έσπερος 67-34: Έφτασε εύκολα στην 5η νίκη

Την 5η του νίκη στο ειδικό πρωτάθλημα ανόδου στην Α2 Γυναικών πανηγύρισε σήμερα το μεσημέρι ο ΑΓΣΙ WBC επικρατώντας με 67-34 του Γλαύκου Έσπερου στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων.

Κακαράντζα με 20 πόντους, Τασουλή και Θεοδώρου με 11 ξεχώρισαν από τις γηπεδούχες. Από τις φιλοξενούμενες 14 σημείωσε η Μπαλάση.

Δυνατό το ξεκίνημα για την ομάδα του Γιώργου Σιαμέτη καθώς προηγήθηκε με 9-1 στο 5΄ έχοντας επιβάλλει από νωρίς το ρυθμό της προσπαθώντας σε κάθε ευκαιρία να τρέξει στο ανοιχτό γήπεδο. Οι Γιαννιώτισσες ξέφυγαν με +11 στο 7΄ (12-1) με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 13-4.

Ο ΑΓΣΙ WBC κατάφερε μεθοδικά να αυξήσει τη διαφορά φτάνοντας στο 22-6 στο 15΄ με το Γλαύκο Έσπερο να αδυνατεί να ακολουθήσει. Στο τέλος του ημιχρόνου οι γηπεδούχες προηγούνταν με 20 πόντους (30-10 στο 20΄).

Η ομάδα της Πάτρας προσπάθησε να αντιδράσει στην αρχή της τρίτης περιόδου μειώνοντας σε 35-20 στο 24΄ με τη γιαννιώτικη άμυνα να γίνεται πιο ευάλωτη συγκριτικά με το πρώτο μισό του αγώνα. Το time out του coach Σιαμέτη αφύπνισε τις παίκτριές του οι οποίες "τιμώρησαν" τις αργές επιστροφές του Γλαύκου Έσπερου βρισκόμενες εκ νέου στο +20 (48-28 στο 30΄).

Οι Γιαννιώτισσες θέλησαν να απλοποιήσουν ακόμα περισσότερο την κατάσταση και με επιμέρους 9-2 έκαναν το 57-30 στο 34΄ τελειώνοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκη. Τελικό σκορ 67-34 με τον ΑΓΣΙ WBC να κατακτά την 5η του νίκη βελτιώνοντας το ρεκόρ του στο 5-2.

Τα δεκάλεπτα: 13-4, 30-10, 48-28, 67-34

Διαιτητές: Θώμος-Πλιάκος

ΑΓΣΙ WBC (Σιαμέτης): Σαλιαρη 6, Παπαβασιλείου, Τασουλή 11, Φύτα 3(1), Αναγνωστοπούλου, Κακαράντζα Α. 6, Θεοδώρου 11, Δούβαλη 4, Τρυφωνίδου 6(2), Κακαράντζα Ε. 20(1)

Γλαύκος Έσπερος (Φλωράτος): Ρηγοπούλου 3(1), Πένταρη 2, Μοδέ 6, Μπαλάση 14, Τσουκαλά 5(1),Παπαναστασοπούλου, Κουκουλομμάτη, Νταλάπα 4