Κυριακή 7 Απριλίου 2024

Κένταυροι Κέρκυρας-MetronGold Μολοσσοί 62-80: Τους "πάει" η Κέρκυρα...

Το απόλυτο, 4Χ4, πραγματοποίησαν τη φετινή σεζόν στην Κέρκυρα οι MetronGold Μολοσσοί επικρατώντας και των Κενταύρων Κέρκυρας με 80-62 βελτιώνοντας το ρεκόρ τους στο 11-9.

Νέα σπουδαία εμφάνιση από τον Χατζηαγοράκη που σημείωσε 28 πόντους με 7 εύστοχα τρίποντα, με τον Ζήση να προσθέτει 25 και τους δυο τους να οδηγούν τους Γιαννιώτες εκ νέου σε νίκη. Καραλανίδης με 14 και Χονδρογιάννης με 11 οι διψήφιοι από τους Κενταύρους.

Οι Γιαννιώτες μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα έχοντας διψήφια διαφορά στο 10΄ (24-11) με τους Κενταύρους να απαντούν στο δεύτερο δεκάλεπτο μειώνοντας στους 4 στο ημίχρονο (39-35 στο 20΄).

Η τρίτη περίοδος αποτέλεσε ένα εξαιρετικό κομμάτι του αγώνα για τους Μολοσσούς καθώς με επιμέρους 29-12 έφτασαν πάνω από τους 20 τη διαφορά (68-47 στο 30'). 17 πόντους μέτρησε σε αυτό το διάστημα του αγώνα ο Χατζηαγοράκης.

Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν άνετα την πρωτοπορία φτάνοντας άνετα στο τελικό 80-62.

Τα δεκάλεπτα: 11-24, 35-39, 47-68, 62-80

Διαιτητές: Ντάγκας-Μπουχαγιάρ

Κένταυροι Κέρκυρας (Παπαϊωάννου): Πάλλης, Λινοσπόρης 9(1), Γουστερης, Σκενδέρης 2, Καραλανίδης 14(2), Πολλάτος 8, Καλαϊτζίδης 6, Κάντας Γ. 2, Μπατσομίτης 2, Κάντας Σ. 8(2), Χονδρογιάννης 11

MetronGold Μολοσσοί (Γεωργιάδης): Χατζηαγοράκης 28(7), Παλιόγλου, Ζήσης 25(2), Καλπατζίδης 2, Μάκης 7(2), Γούλας 6, Μάστορας 9(1), Μελισσόβας 3