Κυριακή 14 Απριλίου 2024

Γλαύκος Έσπερος-IBC 68-70: Έκανε το break με Τσιγγενόπουλο (vid)

Break με το "καλημέρα" έκανε το IBC σήμερα το απόγευμα στην έδρα του Γλαύκου Έσπερου παίρνοντας διπλό "χρυσάφι" με 70-68 με τον Τσιγγενόπουλο με αριστοτεχνικό αριστερό drive να βάζει το νικητήριο καλάθι και την ομάδα του να βγάζει σπουδαία άμυνα στην τελευταία κατοχή με Μπαρτζώκα και Γκουντουβά.

18 πόντους είχε ο Τσιγγενόπουλος από τους Γιαννιώτες, με τον Radivojevic να ακολουθεί με 15, τον Μάντζιο να έχει 12 και τους Μπαρτζώκα, Γκουντουβά να προσθέτουν από 9. Μπαρδάκας με 20, Ροκανάς με 18 και Kremic με 14 οι παίκτες που ξεχώρισαν από τον Γλαύκο Έσπερο.

Με το δίδυμο Μάντζιος-Τσιγγενόπουλος να το οδηγεί το IBC προηγήθηκε με 16-6 στο 7΄ με τους Πατρινούς με σερί 7-0 να μειώνουν σε 16-13 στο 10΄. Μέχρι και τα μέσα της δεύτερης περιόδου οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με το Γλαύκο Έσπερο να παίρνει διαφορά 4 πόντων στο 17΄ (29-25) και τους παίκτες του Γιάννη Παπαδόπουλου με σερί 8-0 να προσπερνούν με 33-29. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το IBC μπροστά με 38-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι είχαν συνεχώς την πρωτοκαθεδρία με διαφορές που πλησίαζαν τους 10 πόντους (47-41, 50-41 στο 25΄ και 52-43). Στο 30΄ οι Γιαννιώτες είχαν τα ηνία με 56-49.

Φτάνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο και συγκεκριμένα στο 33΄ το IBC κρατούσε ένα προβάδισμα 7 πόντων (59-52) με τον Γλαύκο Έσπερο με σερί 4-0 να μειώνει σε 59-56. Στο 36΄ το IBC έφτασε στο +8 (64-56) με τους γηπεδούχους να αντιδρούν και με επιμέρους 9-4 να μειώνουν στους 3 στο 39΄ (68-65). Με τρίποντο του Μπόγρη στα 45΄΄ πριν το φινάλε ο Γλαύκος Έσπερος έφερε το παιχνίδι στην ισοπαλία (68-68) όμως ο Τσιγγενόπουλος έμελλε να είναι αυτός που θα έκρινε το νικητή με το αριστερό του drive να κάνει το 70-68. Στα 5.9'' που απέμεναν ο Πανόπουλος πήρε τη ευθύνη της τελευταίας επίθεσης διασχίζοντας το γήπεδο όμως στο drive που επιχείρησε κλείστηκε καλά από Γκουντουβά και Μπαρτζώκα με τον έμπειρο ψηλό να τον σταματά και το IBC να φεύγει με το διπλό από την Πάτρα.

Την επόμενη Κυριακή το IBC θα φιλοξενήσει το Γλαύκο Έσπερο στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο και με νίκη θα "σφραγίσει" την παραμονή στη National League 2.

το τρίποντο ισοφάρισης του Μπόγρη, το νικητήριο layup του Τσιγγενόπουλου και η σπουδαία άμυνα των Μπαρτζώκα-Γκουντουβά

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 33-38, 49-56, 68-70

Διαιτητές: Αργυρούδης-Πολάτογλου-Διολατζής

Γλαύκος Έσπερος (Βουρνάς): Καραλής, Ροκανάς 18(2), Μαράντης 1, Πανόπουλος 9(1), Αργυρόπουλος 2, Κούτρας 1, Μπόγρης 3(1), Μπαρδάκας 20(1), Kremic 14

IBC (Παπαδόπουλος): Βελώνης, Πολύζος 3(1), Radivojevic 15(3), Μάντζιος 12(2), Γκουντουβάς 9(2), Δάσκαλος 2, Μπαρτζώκας 9(1), Πετσίτης 2, Τσιγγενόπουλος 18