Κυριακή 21 Απριλίου 2024

Αστράκα B.C.-Γ.Ε.Κ. 76-48: Φορτσάρει για την άνοδο η Αστράκα

Την εξαιρετική της πορεία στα playoff ανόδου συνεχίζει η Αστράκα καθώς επικράτησε σήμερα το απόγευμα και της Γ.Ε.Κ. με 76-48 στο ΕΑΝΚΙ κατακτώντας την 4η συνεχόμενη νίκη της.

Αντωνίου και Κωσταράς είχαν από 13 πόντους από πλευράς νικητών με τους Λούντζη και Μπέλλο να προσθέτουν από 9 και 8 αντίστοιχα. Από τους ηττημένους Περούλης με 17 και Αγιοβλασίτης με 16 ήταν οι καλύτεροι.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο με το σκορ στο 10΄ να είναι 19-15 υπέρ των γηπεδούχων. Στη δεύτερη περίοδο η Αστράκα έβαλε τα μακρινά σουτ χτίζοντας διαφορά 10 πόντων στο 20΄ (42-32).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το καλύτερο κομμάτι του αγώνα για τους Γιαννιώτες καθώς κράτησαν χαμηλά τη Γ.Ε.Κ. (μόλις 7 πόντοι) βάζοντας γερές βάσεις νίκης στο 30΄ (58-39). Το τελικό σκορ ήταν το 76-48 με την ομάδα του Ηλία Κουγιουμτζίδη να βελτιώνει το ρεκόρ της στο 4-2 και τη Γ.Ε.Κ. να υποχωρεί στο 1-4.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 42-32, 58-39, 76-48

Διαιτητές: Καλαμαράς-Γκλίναβου Εβ.

Αστράκα B.C. (Κουγιουμτζίδης): Λάμπρου 4, Παπανικολάου 7(1), Νυφαντής 3(1), Σπυρίκος 5(1), Αντωνίου 13, Κωσταράς 13(1), Τάσσος 7(1), Ασπιώτης, Φουρλάνης 4, Λούντζης 9, Τσιρώνης 3(1), Μπέλλος 8(2)

Γ.Ε.Κ. (Δεσύλλας): Λέισος, Καϊσάκης, Σαγιάς 2, Αγιοβλασίτης 16(3), Ζέρβας 7, Καϊτσιώτης 6, Περούλης 17(2), Πάλλης, Μπιζιάνης