Κυριακή 7 Απριλίου 2024

Γρηγόρης Λιακατάς-Αστράκα B.C. 50-59: Πέρασε από το Αιτωλικό η Αστράκα

Σπουδαίο διπλό, που μπορεί να παίξει σημαντικό ρόλο στην οικονομία του πρωταθλήματος, κατέκτησε σήμερα το απόγευμα στο Αιτωλικό η Αστράκα νικώντας με 59-50 τον Γρηγόρη Λιακατά.

Λούντζης με 19 πόντους, Τάσσος με 13 και Λάμπρος με 10 ξεχώρισαν από την ομάδα του Ηλία Κουγιουμτζίδη. Από τους γηπεδούχους 23 σημείωσε ο Παγουρας και 10 ο Λειβαδάς.

Με τον Παγουρα να σημειώνει 12 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο ο Γρηγόρης Λιακατάς είχε μικρό προβάδισμα 2 πόντων στο 10΄ (17-15). Η Αστράκα ήταν αυτή που έκλεισε μπροστά το πρώτο μισό με 31-29.

Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι με καλή άμυνα και επιμέρους 10-7 βρέθηκαν στο +5 στο 30΄ (41-36). Τάσσος και Λούντζης έπαιξαν σημαντικό ρόλο στα τελευταία 10 αγωνιστικά λεπτά ώστε να έρθει το διπλό με το τελικό 59-50.

Στο 2-2 βελτίωσε το ρεκόρ της η Αστράκα με τον Γρηγόρη Λιακατά να γνωρίζει την πρώτη ήττα έχοντας ρεκόρ 3-1.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 29-31, 36-41, 50-59

Διαιτητές: Δάλλας-Γουργάρης

Γρηγόρης Λιακατάς: Λειβαδάς 10(2), Καμπας 1, Ξύστρας, Παγουρας 23(2), Γκανιάτσος 2, Στράτος 5(1), Αθανασίου 4, Καργιοφύλης, Βαλέρας, Καπνίσης 5

Αστράκα B.C. (Κουγιουμτζίδης): Λάμπρος 10, Παπανικολάου 5(1), Νυφαντής 2, Σπυρίκος, Αντωνίου 7, Τασιούλας, Τάσσος 13, Ασπιώτης, Μπέλλος 3(1), Λούντζης 19, Κωσταράς