Πέμπτη 18 Απριλίου 2024

Ιόνιος Κέρκυρας-Δόξα Πύρρου Άρτας 82-62: Πήρε "κεφάλι" στη σειρά με Βαζούκη και Wilson

Ο Ιόνιος Κέρκυρας υπερασπίστηκε την έδρα του επικρατώντας με 82-62 της Δόξας Πύρρου Άρτας σήμερα το απόγευμα στο ΕΑΚ Κέρκυρας κάνοντας το 1-0 στη σειρά.

Βαζούκης με 26 πόντους και Wilson με 20 ξεχώρισαν από την ομάδα του Παναγιώτη Κοντογιάννη με τους Δεϊμέζη και Στεμπάρη να προσθέτουν από 15 και 10 αντίστοιχα. Από την ομάδα του Κώστα Μάνθα 21 σημείωσε ο Ilic, 16 ο Μπάλλας και από 10 είχαν Θώδης και Δόνος.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 19-11 στο 6΄ με τη Δόξα να το μαζεύει γρήγορα μειώνοντας σε 25-23 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι με τον Ilic να βάζει τα μακρινά σουτ κατάφεραν να πάρουν τα ηνία με 33-26 με τον Ιόνιο να αντιδρά με επιμέρους 12-4 και πρωταγωνιστή τον Δεϊμέζη παίρνοντας ξανά κεφάλι στο σκορ με 38-37. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 42-40 υπέρ των Αρτινών.

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στον Ιόνιο καθώς με τους Wilson και Βαζούκη να κάνουν τη διαφορά το σκορ έγινε 56-48 στο 26΄. Την ίδια ώρα η Δόξα ήταν αρκετά άστοχη πίσω από τα 6.75 χάνοντας και τα αμυντικά ριμπάουντ. Στο 30΄το σκορ ήταν 64-52 με τον Αμερικανό forward του Ιονίου να σημειώνει 11 πόντους στο δεκάλεπτο και την ομάδα του βρίσκει εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό.

Οι παίκτες του coach Κοντογιάννη διατήρησαν σταθερά διψήφιες διαφορές στην τελευταία περίοδο με τον Βαζούκη να ξεχωρίζει (12 π.) και το τελικό σκορ να είναι το 82-62.

Ο Ιόνιος έκανε το 1-0 στη σειρά με τις δύο ομάδες να ανανεώνουν το ραντεβού τους για την Κυριακή το απόγευμα όπου η Δόξα Πύρρου Άρτας θα φιλοξενήσει τους Φαίακες στο Νέο Τ9 Άρτας.

Τα δεκάλεπτα: 25-23, 40-42, 64-52, 82-62

Διαιτητές: Τούσης-Κανελλίδης-Κλεπουσνιώτου

Ιόνιος Κέρκυρας (Κοντογιάννης): Βαζούκης Ι. 26(3), Wilson 20(1), Τσιτσές, Σπίνουλας 2, Κολότσιος, Στεμπάρης 10, Δεϊμέζης 15, Βαζούκης Φ., Κιουρτζίδης 6, Κατσαρός 3(1), Χατζής

Δόξα Πύρρου Άρτας (Μάνθας): Ιωαννίδης, Γυφτοκώστας, Πρίφτι, Μπαρτζώκας 2, Δόνος 10(1), Μπακάλης, Μπάλλας 16, Θώδης 10(2), Ilici 21(3), Μουκάι, Σταυρόπουλος 3