Τρίτη 9 Απριλίου 2024

Λέων Μεσολογγίου-Αίας Άρτας 73-60: Κυριάρχησε στο 4ο δεκάλεπτο φτάνοντας στη νίκη

Πραγματοποιώντας ένα τρομερό 4ο δεκάλεπτο όπου το επιμέρους σκορ ήταν 21-6, ο Λέων Μεσολογγίου κατάκτησε τη νίκη με 73-60 επί του Αίαντα Άρτας σε εξ' αναβολής παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε σήμερα το βράδυ στο ΔΑΚ Μεσολογγίου στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ.

Τριπολίδης με 20 πόντους, Άγγελος Παύλου με 13 και Ντέκας με 12 οι διψήφιοι από την ομάδα του Σωτήρη Φαράντου. Από τον Αίαντα, ο οποίος ταξίδεψε στο Μεσολόγγι με μόλις 8 παίκτες, 26 είχε ο Παπαδημητρίου.

Με μεγάλη συγκέντρωση στο αμυντικό κομμάτι ξεκίνησε το παιχνίδι ο Αίας Άρτας καταφέρνοντας να το εκμεταλλευτεί στο έπακρο προηγούμενος με 9-0 στο 3΄. Οι φιλοξενούμενοι δε δυσκολεύτηκαν να οικοδομήσουν διψήφιες διαφορές βρίσκοντας πόντους στον αιφνιδιασμό (13-2 και 15-5). Από τα μέσα της περιόδου και μετά οι Μεσολογγίτες ανέβασαν την απόδοσή τους μετατρέποντας το 17-5, με το οποίο είχαν μείνει πίσω, σε 19-19 μετά από επιμέρους 14-2 με χαρακτηριστικό σε αυτό το διάστημα να είναι η πίεση που άσκησε ο Λέων στους αντιπάλους περιφερειακούς κλέβοντας αρκετές φορές την μπάλα βρίσκοντας εύκολα καλάθια στο ανοιχτό γήπεδο. Στο 10΄ ο Αίας προηγήθηκε με 23-19 με τον Παπαδημητρίου να κάνει τη διαφορά μετρώντας ήδη 10 πόντους.

Οι ελλείψεις στο ρόστερ του Αίαντα ήταν αρκετές κάτι που ανάγκασε τον coach Ντάσιο να επιστρατεύσει από νωρίς την άμυνα ζώνης. Οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο -2 (26-24) με τους Αρτινούς με τον Παπαδημητρίου να συνεχίζει να "οργιάζει" στο παρκέ να απαντούν γρήγορα (30-24). Οι επιστροφές της ομάδας του Σωτήρη Φαράντου συνέχιζαν να είναι αργές με τον Αίαντα να τις "τιμωρεί" με Βαρδή και Καρανίκα χτίζοντας διαφορά 8 πόντων (37-29). Ο Λέων κατάφερε να μειώσει μέχρι και το φινάλε του ημιχρόνου στην ελάχιστη τιμή τη διαφορά (39-38 στο 20΄) με τους φιλοξενούμενους να κρατιούνται, έστω και με βραχεία κεφαλή μπροστά.

Ο Λέων βρέθηκε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με το που ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο μετά από τρίποντο του Τριπολίδη (41-39). Με τον Παπαδημητρίου να είναι εξαιρετικά αποδοτικός μετατρέποντας κάθε επίθεση σε καλάθι ο Αίας βρέθηκε ξανά μπροστά με 49-46 στο 26΄. Με σερί 4-0 οι γηπεδούχοι έκαναν το 50-49 με τους Αρτινούς να έχουν 0/6 βολές σε αυτό το διάστημα. Τελικά η περίοδος ολοκληρώθηκε στο 54-52 υπέρ του Αίαντα με τον Βεζύρη να φέρνει τον Λέοντα στο -2.

Ο σπεσιαλίστας του μακρινού σουτ, Άγγελος Παύλου με 2/2 τρίποντα έδωσε προβάδισμα 4 πόντων στον Λέοντα Μεσολογγίου (58-54). Η ομάδα του coach Φαράντου έφτασε το επιμέρους σκορ στο 12-2 οικοδομώντας διαφορά 8 πόντων (64-56). Ο Λέων είχε δυναμώσει για τα καλά την άμυνά του και στο 38΄ βρέθηκε σε διψήφια απόσταση (69-58) φτάνοντας μία "ανάσα" από τη νίκη. Με το νικητή να έχει ουσιαστικά κριθεί το μόνο που απέμενε ήταν η διαφορά με τους μεν γηπεδούχους να κυνηγούν το -15 με το οποίο είχαν ηττηθεί στον 1ο γύρο και τους δε φιλοξενούμενους να μειώσουν προκειμένου να μην απειληθεί αυτή η διαφορά. Το τελικό σκορ ήταν το 73-60 με τον Λέοντα να κατακτά τη 12η φετινή του νίκη και τον Αίαντα να κρατά τη διαφορά σε περίπτωση ισοβαθμίας των δύο ομάδων στο τέλος του πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 38-39, 52-54, 73-60

Διαιτητές: Δάλλας-Λύτρας

Λέων Μεσολογγίου (Φαράντος): Τριπολίδης 20(4), Διαμαντόπουλος, Διώτης, Παύλου Αλ. 7(1), Ντέκας 12, Πάσσιος , Βεζύρης 9(1), Αλεφάντης 9(1), Γρατσινόπουλος 1, Παύλου Αγ. 13(3), Διαμαντόπουλος 2

Αίας Άρτας (Ντάσιος): Σκούμπος 2, Βαρδής 4, Τζίμας 5(1), Αποστολάκης 5(1), Φώτης 2, Παπαδημητρίου 26, Καρανίκας 9(1), Ζήκος 7

13. Κένταυροι Κέρκυρας 21 (0-21)

*Η Α.Ε. Καναλακίου έχει αφαίρεση 1 βαθμού από τον βαθμολογικό πίνακα λόγω μη προσέλευσης σε αγώνα της τρέχουσας αγων. περιόδου