Τετάρτη 10 Απριλίου 2024

Αργοναύτης Νέας Κίου-Ιόνιος Κέρκυρας 65-69: Διπλό και 3η θέση για τους Φαίακες

Την 3η θέση εξασφάλισε ο Ιόνιος Κέρκυρας μετά το διπλό με 69-65 που κατέκτησε σήμερα το απόγευμα στην έδρα του Αργοναύτη Νέας Κίου καθώς στην τριπλή ισοβαθμία με Παναχαϊκή και Γαργαλιάνους έχει το πάνω "χέρι".

Wilson με 15 πόντους, Στεμπάρης με 14, Δεϊμέζης και Φίλιππος Βαζούκης με 10 ξεχώρισαν από την ομάδα του Παναγιώτη Κοντογιάννη. Από τους γηπεδούχους 15 είχε ο Λυμπερέας, 14 ο Ρούζιος και 12 ο Κατσένης.

Πολύ κλειστό ήταν το παιχνίδι σε όλη του τη διάρκεια με τον Αργοναύτη να έχει προβάδισμα 3 πόντων στο 10΄ (16-13) το οποίο διατήρησε και στο τέλος του ημιχρόνου (38-35 στο 20΄).

Η τρίτη περίοδος ήταν πολύ καλή για τους Κερκυραίους καθώς με επιμέρους 23-17 είχαν τα ηνία με 58-55 στο 30΄. Φτάνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι (65-65). Ο Δεϊμέζης με έμμεσο τρίποντο έκανε το 68-65 με τους φιλοξενούμενους να κρατούν μέχρι το τέλος την πρωτοπορία και το τελικό 69-65 να τους δίνει τη 13η φετινή νίκη και το πιο σημαντικό την 3η θέση.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 38-35, 55-58, 65-69

Διαιτητές: Κούλης Χ.-Ραπτογιάννης-Καραπαπά

Αργοναύτης Νέας Κίου (Μιχαλόπουλος): Λυμπερέας 15, Ρούζιος 14(2), Κατσένης 12(2), Κωνσταντίνου 8(1), Μιχαλόπουλος, Μιχόπουλος 7(1), Πρεδάρης 5, Πούλιογλου 4, Σαρηγιάννης, Φλεβάρης, Πούλος, Βαβούλης

Ιόνιος Κέρκυρας (Κοντογιάννης): Σπίνουλας 8, Κολότσιος 4, Στεμπάρης 14(1), Δεϊμέζης 10, Wilson 15(1), Θωμαΐδης 8, Βαζούκης Φ. 10(3), Τσιτσές