Σάββατο 20 Απριλίου 2024

Φαίακας Κέρκυρας-Νικόπολη Πρέβεζας 62-90: Με επιβλητική εμφάνιση ήρθε η 20η νίκη

Πιάνοντας υψηλά στάνταρ απόδοσης από νωρίς η Νικόπολη Πρέβεζας πέρασε με το εντυπωσιακό 90-62 από το ΕΑΚ Κέρκυρας επικρατώντας του Φαίακα σήμερα το μεσημέρι.

Η επιθετική πολυφωνία ήταν χαρακτηριστικό γνώρισμα της ομάδας του Σπύρου Πολίτη, η οποία παρότι στερήθηκε των υπηρεσιών του Νίκα, δεν πτοήθηκε καθόλου. Κοντογιάννης με 20 πόντους, Ροντογιάννης με 19, Τσιτσώνης και Σουλιώτης με 16, Χρήστου με 10 και Κασκάνης με 9 πρωταγωνίστησαν. Από τους γηπεδούχους, οι οποίοι είχαν επίσης μία μεγάλη απουσία, αυτή του πρώτου τους σκόρερ και ηγέτη, Μαγκανά, 18 σημείωσε ο Ούστογλου, από 15 είχαν Γκιουλέας και Γιαννούλης με τον Γραμμένο να έχει 10.

Από το πρώτο δεκάλεπτο οι Πρεβεζιάνοι κυριάρχησαν προηγούμενοι με 25-4 στο 10΄ με τον Κοντογιάννη να είναι ήδη διψήφιος έχοντας 11 πόντους. Τα σουτ πίσω από τα 6.75 έβρισκαν στόχο στο δεύτερο δεκάλεπτο για τους φιλοξενούμενους πηγαίνοντας στο ημίχρονο με ένα πολύ μεγάλο προβάδισμα (51-20 στο 20΄).

Ο Φαίακας βελτίωσε την εικόνα του επιθετικά στην τρίτη περίοδο με τη Νικόπολη πάντως να έχει τον απόλυτο έλεγχο βρισκόμενη στο 71-39 στο 30΄. Το τελικό 90-62 ήρθε άνετα για τους παίκτες του coach Πολίτη με το ρεκόρ να βελτιώνεται στο 20-2. Από την άλλη ο Φαίακας Κέρκυρας υποχώρησε στο 8-12.

Τα δεκάλεπτα: 4-25, 20-51, 39-71, 62-90

Διαιτητές: Ντάγκας-Κολυδάς

Φαίακας Κέρκυρας (Καραγιάννης): Αγιούς 2, Γιαννούλης 15(1), Γκιουλέας 15(2), Κακαρούγας, Παπαγκίκας, Χειμαριός, Γραμμένος 10, Μοναστηριώτης, Ούστογλου 18, Χατζηιωάννου 2

Νικόπολη Πρέβεζας (Πολίτης): Κοντογιάννης 20, Σουλιώτης 16(3), Τσιτσώνης 16(5), Ροντογιάννης 19(2), Κασκάνης 9(3), Χρήστου 10, Σαμπάνης