Τρίτη 16 Απριλίου 2024

Κερκυραϊκός-Φαίακας Κέρκυρας 46-64: Ανέβασε απόδοση στο δεύτερο μισό φτάνοντας στην 8η νίκη

Ανεβάζοντας την απόδοσή του στο δεύτερο ημίχρονο ο Φαίακας Κέρκυρας επικράτησε με 64-46 σήμερα το βράδυ του Κερκυραϊκού σε εξ' αναβολής παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο ΕΑΚ Κέρκυρας στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ.

Μαγκανάς με 17 πόντους και Ούστογλου με 16 ξεχώρισαν από την ομάδα του Δημήτρη Καραγιάννη που με αυτή τη νίκη ανέβηκε στην 9η θέση με ρεκόρ στο 8-11. Από τον Κερκυραϊκό 9 σημείωσε ο Μητρόπουλος με τους Τρικαλιώτη, Αλαμάνο και Παπαβλασόπουλο να προσθέτουν από 8. Στο 3-18 υποχώρησε ο Κερκυραϊκός.

Οι γηπεδούχοι, με τον Μητρόπουλο να σκοράρει 8 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, βρέθηκαν μπροστά με 19-15 στο 10΄. Με τον Ούστογλου να κάνει τη διαφορά (7 πόντοι στη δεύτερη περίοδο) ο Φαίακας αντέδρασε πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με βραχεία κεφαλή (33-32 στο 20΄).

Ο Μαγκανάς ανέβηκε στο τρίτο δεκάλεπτο με τη διαφορά να πηγαίνει στους 9 στο 30΄ (47-38) και τον Φαίακα να διαχειρίζεται απόλυτα μέχρι και το φινάλε το παιχνίδι φτάνοντας στην κατάκτηση του ροζ φύλλου με 64-46.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 32-33, 38-47, 46-64

Διαιτητές: Τσίγας-Γεροδήμος

Κερκυραϊκός (Μούτσος): Ρίζος, Κουλούρης 2, Τρικαλιώτης 8(1), Πετρόπουλος 6, Αλαμάνος 8(2), Ρέβης, Ζερμπιώνης 2, Γκόγκας, Περατινός 3(1), Μητρόπουλος 9, Παπαβλασόπουλος 8(2), Τσιμπούλης

Φαίακας Κέρκυρας (Καραγιάννης): Αγιούς 7, Μοσχοβίτης, Γκιουλέας 4, Κακαρούγκας, Παπαγκίκας 2, Γραμμένος 6, Μοναστηριώτης 4, Ούστογλου 16, Χατζηιωάννου 8, Μαγκανάς 17

13. Κένταυροι Κέρκυρας 22 (0-22)

*Η Α.Ε. Καναλακίου έχει αφαίρεση 1 βαθμού από τον βαθμολογικό πίνακα λόγω μη προσέλευσης σε αγώνα της τρέχουσας αγων. περιόδου