Δευτέρα 22 Απριλίου 2024

Α2 Γυναικών (Βορράς): Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής και η βαθμολογία

Την ήττα με σκορ 61-44 γνώρισε το Ioannina WBC χθες το μεσημέρι από την Πυλαία στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων.

Η ομάδα του Κώστα Κρικώνη ήταν ανταγωνιστική για 30΄ κόντρα στην Πυλαία όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενες με επιμέρους 18-6 "καθάρισαν" τη νίκη. 11 πόντους σημείωσε η Μπαρτζώκα από το Ioannina WBC, με τις Ρίζου και Kaleva να προσθέτουν από 10. Από την Πυλαία Κωστανάκη με 15 και Ιγγλέζου με 13 ξεχώρισαν.

Ο Πανσερραϊκός ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο με εντυπωσιακή νίκη με 100-66 επί της Ανόρθωσης Βόλου έχοντας 3 παίκτριες σε τρομερή κατάσταση. Συγκεκριμένα, στους 29 πόντους σταμάτησε η Νάστου, η Τζιμορώτα την ακολούθησε έχοντας 25, με την Marjanovic να βάζει 20. Διψήφια ήταν και η Καλαμπάκου με 14. Tanturovska με 21 πόντους και Κουτσουνούρη με 18 ξεχώρισαν από τις Βολιώτισσες.

Την 6η συνεχόμενη νίκη τους και 17η συνολικά στο πρωτάθλημα κατέκτησαν οι Πάνθηρες Καβάλας με 64-41 επί της Αναγέννησης Νέου Ρυσίου. Η ομάδα του Αρίστιππου Χαντέλη, η οποία γνωρίζει ότι θα συμμετέχει στα playoff ανόδου από την 3η θέση, είχε στους 15 την Γαϊτάνη, στους 13 την Μαμαλίγκατζη, στους 12 την Petrushevska και στους 11 την Παναγιωτίδου. Κουλακιώτη με 9 η πρώτη σκόρερ από την Αναγέννηση Νέου Ρυσίου.

Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στο φετινό πρωτάθλημα ο Άρης με 67-60 επί του Πανοράματος με 16 πόντους της Γιάνταη, 13 της Τσιαρσιώτη και 12 της Βλάχου. Από τις γηπεδούχες, 21 σημείωσε η Μπαξεβάνου και 10 η Τσαλή.

Τέλος, η ΜΕΝΤ πήρε τη νίκη με 42-40 επί του Απόλλωνα Πτολεμαΐδας με την Κανελλοπούλου να έχει 13 πόντους και τις Παπαδοπούλου, Τσουμπερλή να προσθέτουν από 11. Κοτζαΐτση και Κρανιώτη σημείωσαν από 11 πόντους για λογαριασμό του Απόλλωνα με την Μεντεσίδου να έχει 10.