Δευτέρα 4 Μαρτίου 2024

National League 2 (1ος όμιλος): Πλησίασε τη 2η θέση ο Ιόνιος, τεράστια νίκη για τη Δόξα Πύρρου, 7η νίκη για το IBC, σαρωτική εμφάνιση της Παραμυθιάς

Ιδανική ήταν η 18η αγωνιστική για τις ομάδες της ΕΣΚΑΒΔΕ καθώς και οι 4 που αγωνίστηκαν πανηγύρισαν νίκες.

Πραγματοποιώντας ένα πολύ καλό τέταρτο δεκάλεπτο με το επιμέρους σκορ να είναι 23-9 το IBC έφτασε στην 7η νίκη του στο πρωτάθλημα με 72-57 επί του Γλαύκου Έσπερου ανεβαίνοντας ψυχολογικά ενόψει της απαιτητικής συνέχειας. Radivojevic με 22 πόντους, Μάντζιος με 17, Γκουντουβάς με 16 ξεχώρισαν από την ομάδα του Γιάννη Παπαδόπουλου. Από τους Πατρινούς 16 είχε ο Μπαρδάκας, 13 ο Κούτρας και 11 ο Τζίμης.

Με τον Ilic να δίνει το έναυσμα στην τρίτη περίοδο η Δόξα Πύρρου Άρτας ήταν σαρωτική για 20 αγωνιστικά λεπτά και με το επιμέρους 51-27 στο δεύτερο μισό κατάφερε να φτάσει σε μία εντυπωσιακή και συνάμα ουσιώδης νίκη με 92-62 επί του Αστέρα Τέμενης ανεβαίνοντας στο 10-8. 29 πόντους είχε ο Σέρβος guard με τον Μπάλλα να τον ακολουθεί έχοντας 20 και τον Δόνο να προσθέτει 10. Από τους φιλοξενούμενους 20 είχε ο Petrovic, 11 ο Αγγελόπουλος και 10 ο Γκάτζιος.

Σπουδαίο ντέρμπι πραγματοποιήθηκε μεταξύ της Αχαγιάς και του Ιονίου Κέρκυρας με την ομάδα του Παναγιώτη Κοντογιάννη να δείχνει το μέταλλό της φεύγοντας με το διπλό με 89-86 στην παράταση. Wilson με 26 πόντους και Βαζούκης με 25 ήταν οι καλύτεροι με τον Δεϊμέζη να είναι κομβικός βάζοντας το καλάθι που έστειλε το ματς στην παράταση έχοντας 12 και τον Στεμπάρη να έχει 10. Από την Αχαγιά 21 είχε ο Djokic, 16 οι Χονδρόπουλος, Λυμπέρης και 15 ο Ταραναρής. Μία νίκη χωρίζει πλέον τις δύο ομάδες.

Πραγματοποιώντας την καλύτερη φετινή της εμφάνιση η Παραμυθιά εντυπωσίασε απέναντι στην Παναχαϊκή κυριαρχώντας από την αρχή μέχρι και το τέλος φτάνοντας στην 6η της νίκη με 75-52. 26 πόντους είχε ο Χάιδος και 13 ο Σωτηρίου από την ομάδα του coach Αλεξίου. Σαλάι με 12 ο μοναδικός διψήφιος της Παναχαϊκής.

Με τη δύναμη της έδρας ο Αργοναύτης Νέας Κίου πήρε σπουδαία νίκη με 68-63 επί των Γαργαλιάνων βελτιώνοντας το ρεκόρ του στο 9-9. Ρούζιος με 17 πόντους πραγματοποίησε μία ακόμα μεγάλη εμφάνιση τη φετινή σεζόν από τον Αργοναύτη. Simovic και Λαζαρίδης σημείωσαν από 11 από πλευράς Γαργαλιάνων με τον Σκλήβα να προσθέτει 10.