Σάββατο 2 Μαρτίου 2024

MetronGold Μολοσσοί-Κρόνος Αγρινίου 55-71: Με πολυτιμότερο τον Κόκκιο και κομβικό τον Γκριζη έφτασε τις 11 νίκες (vid)

Με τον Κόκκιο να πραγματοποιεί σπουδαία εμφάνιση με 22 πόντους και τον Γκριζη να τον ακολουθεί έχοντας 19, με τους 9 να έρχονται στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Κρόνος Αγρινίου επικράτησε με 71-55 των MetronGold Μολοσσών στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων συνεχίζοντας την εξαιρετική του πορεία.

Διψήφιος και ο Δημήτρης Παπαθανασόπουλος με 12. Από τους γηπεδούχους 23 σημείωσε ο Ζήσης.

Το πρώτο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στον Κρόνο Αγρινίου ο οποίος έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ με τους γηπεδούχους να είναι ιδιαίτερα νωθροί. Στο ξεκίνημα οι Αγρινιώτες με τον Κόκκιο να έχει 7 πόντους προηγήθηκαν με 9-4 με τον Κώστα Γεωργιάδη να ξεκινά με τον Λάμπρου στο "5" προκειμένου να ματσάρει σωματικά τον ψηλό της ομάδας του Αγρινίου. Η διαφορά δεν άργησε να πάει πάνω από τους 10 (17-6) με τους Γιαννιώτες να μην έχουν καλή εικόνα σε άμυνα και επίθεση δίνοντας πολλά εύκολα καλάθια. Ο Κόκκιος ήταν ο πρωταγωνιστής του δεκαλέπτου (13 πόντοι) το οποίο έκλεισε στο 24-6.

Οι γηπεδούχοι γύρισαν αμέσως την άμυνα σε ζώνη προσπαθώντας να περιορίσουν τη δράση του ψηλού του Κρόνου. Με επιμέρους 12-5 και τα μακρινά σουτ να βρίσκουν στόχο (4 εύστοχα) οι Μολοσσοί μείωσαν σε 29-18 όμως το σύνολο του Παπαθανασόπουλου βρήκε αμέσως τις απαντήσεις βάζοντας αρκετά μεγάλα σουτ με τον Γκριζή να προστίθεται στην εξίσωση (10 πόντοι) και το 8-2 επιμέρους να τους φέρνει σε απόσταση 17 πόντων στο 16΄ (37-20). Με τον Ζήση να γίνεται διψήφιος (12 πόντοι) και τον Λάμπρου να τελειώνει φάσεις στο ζωγραφιστό οι Μολοσσοί μείωσαν στους 10 στο τέλος του ημιχρόνου (41-31).

Οι Μολοσσοί προσπαθούσαν να πλησιάσουν ακόμα περισσότερο στις αρχές της τρίτης περιόδου με τον Κρόνο παρόλα αυτά να κρατά σταθερά τα ηνία με 47-39 παίρνοντας πόντους από τα δυναμικά drive του Δημήτρη Παπαθανασόπουλου. Η διαφορά πήγε ξανά σε διψήφιο νούμερο (54-41) με τον Κατερινόπουλο να γίνεται ο τρίτος παίκτης που ξεπερνά τους 10 πόντους. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 54-43 με τους Γιαννιώτες να προσδοκούν σε ακόμα περισσότερα από τον Μάκη που είχε αρχίσει να παίρνει επιθετικές πρωτοβουλίες.

Ο Κρόνος βρισκόταν σταθερά και στην τελευταία περίοδο στην πρωτοκαθεδρία (59-46) με τους Μολοσσούς να είναι αρκετά άστοχοι στις προσπάθειές που επιχείρησαν ώστε να μειώσουν. Φτάνοντας στο 36΄ οι Αγρινιώτες προηγούνταν με 61-52 με το -9 να είναι το περισσότερο που πλησίασαν οι Γιαννιώτες. Ο Γκριζής έβαλε αρκετά μεγάλα σουτ από μέση απόσταση με τον Δημήτρη Παπαθανασόπουλο με τρίποντο να κάνει το 68-52 "σφραγίζοντας" το διπλό του Κρόνου.

Τελικό σκορ 71-55 με τον Κρόνο Αγρινίου να κάνει το 2Χ2 απέναντι στους Μολοσσούς κατακτώντας την 11η νίκη του βελτιώνοντας το ρεκόρ του στο 11-6. Για τη γιαννιώτικη ομάδα ήταν η 9η ήττα της και πλέον βρίσκεται στο 8-9.

Τα δεκάλεπτα: 6-24, 31-41, 43-54, 55-71

Διαιτητές: Καννής-Τσίγας

MetronGold Μολοσσοί (Γεωργιάδης): Βρασταμηνός 7(1), Κόρδας, Χατζηαγοράκης 9(3), Ζήσης 23(4), Καλπατσίδης, Μάκης 8, Μάστορας, Λάμπρου 8, Μελισσόβας

Κρόνος Αγρινίου (Μπουρνάζος-Παπάθανασόπουλος): Κόκκιος 22(2), Παπαθανασόπουλος Δ. 12(1), Παπαθανασόπουλος Α. 3(1), Πάγιας, Παπαθανασόπουλος Ι. 4, Κατερινόπουλος 11(3), Γκριζής 19(2), Τσέπας