Σάββατο 16 Μαρτίου 2024

Πανσερραϊκός-Ioannina WBC 87-29: Διαφορά δυναμικότητας

Η διαφορά δυναμικότητας που χωρίζει τις δύο ομάδες επιβεβαιώθηκε απόλυτα σήμερα το μεσημέρι στο ΔΑΚ Κοιλάδας με τον Πανσερραϊκό να επικρατεί άνετα του Ioannina WBC με 87-29 στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του Βορείου ομίλου της Α2 Γυναικών.

10 πόντους είχε η Ρίζου από τη γιαννιώτικη ομάδα ενώ από τον Πανσερραϊκό 17 σημείωσε η Νάστου, 16 η Γκομπετζισβίλι, 14 η Τζιμορώτα, 12 η Καλαμπάκου, 11 η Τζιαμπάζη και 10 η Μαριάνοβτις.

Η αρχική 5άδα της ομάδας των Ιωαννίνων αποτελούνταν από τις Γιωτίτσα, Παπαδιά, Βλάχβεη, Βρασταμηνού και Ρίζου. Στο 2΄ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν με 5-5 με τις γηπεδούχες να δυναμώνουν την άμυνά τους βρίσκοντας 4 σερί πόντους στον αιφνιδιασμό κάνοντας το 9-5. Με τη Ρίζου να σκοράρει με όμορφο δεξί hook οι Γιαννιώτισσες μείωσαν σε 9-7 όμως ο Πανσερραϊκός στη συνέχεια έτρεξε σερί 6-0 κάνοντας το 15-7. Ένα τρίποντο της Γιωτίτσα έκανε το 15-10 όμως οι Μακεδόνισσες έκλεισαν την πρώτη περίοδο με διψήφιο προβάδισμα (21-10 στο 10΄).

Χωρίς καλάθι έμεινε στα πρώτα 3΄ του δευτέρου δεκαλέπτου το Ioannina WBC με τη διαφορά να ανοίγει στους 20 (30-10 στο 13΄). Περίπου στο 15΄ ήρθε το πρώτο καλάθι για τις φιλοξενούμενες δια χειρός Γιωτίτσα με τον Πανσερραϊκό όμως να έχει επιβάλλει απόλυτα το ρυθμό του πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με άνετο προβάδισμα με το σκορ στο 47-16.

Οι γηπεδούχες συνέχισαν σε υψηλές στροφές, θέλοντας να βρίσκονται σε εγρήγορση καθώς την επόμενη Κυριακή παίζουν ντέρμπι κορυφής με τον Παναθλητικό Συκεών, με το 15-0 σερί να τελειώνει ουσιαστικά την υπόθεση νίκη από πολύ νωρίς (62-16 στο 26΄). Στο 30΄ το σκορ ήταν 68-21.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να δοκιμάζουν σχήματα ενόψει της τελικής ευθείας του πρωταθλήματος για να υλοποιήσουν τους  διαφορετικούς στόχους που έχουν. Τελικό σκορ 87-29 με το Ioannina WBC να υποχωρεί στο 2-15 και τον Πανσερραϊκό να ανεβαίνει στο 17-1.

Τα δεκάλεπτα: 21-10, 47-16, 68-21, 87-29

Διαιτητές: Δημούδης-Σιούλας

Πανσερραϊκός (Πεχλιβάνος): Καλαμπάκου 12(3), Νάστου 17(2), Τζιμορώτα 14(1), Γκομπετζισβίλι 16, Μαριάνοβιτς 10, Μπακιρτζίδου 7, Τζιαμπάζη 11, Δαμιανάκου, Μαμούδη

Ioannina WBC (Κρικώνης): Γιωτίτσα 5(1), Βρασταμηνού 5(1), Βλάχβεη 3(1), Γκαρόζη 2, Κατσανού, Δούλου 2, Ρίζου 10, Παπαδιά 2