Τετάρτη 6 Μαρτίου 2024

IBC-Προμηθέας 2014 70-74: Τον "κοίταξε στα μάτια" αλλά δεν ολοκλήρωσε την ανατροπή

Το IBC έκανε μεγάλη προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο απέναντι στον ισχυρό Προμηθέα επιστρέφοντας από το -19 που είχε βρεθεί (56-37) φτάνοντας μέχρι και το -1 (68-67) όμως τελικά έμεινε με "άδεια χέρια" καθώς δεν ολοκλήρωσε την ανατροπή γνωρίζοντας την 11η ήττα του με 74-70 σήμερα το απόγευμα σε εξ' αναβολής παιχνίδι που διεξήχθη στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της National League 2.

Μάντζιος με 16 πόντους και Τσιγγενόπουλος με 12 ήταν οι καλύτεροι από το IBC, με τον Radivojevic να έχει επίσης 12 και τον Γκουντουβά 10. Από τους Πατρινούς  17 σημείωσε ο Γοργότης, 15 ο Αδαμόπουλος, 12 ο Βασιλείου και 10 ο Λάγιος.

Μία αλλαγή σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι με το Γλαύκο Έσπερο επιφύλασσε ο coach Παπαδόπουλος στην αρχική του 5άδα με τον Χίντζιο να ξεκινά τον αγώνα αντί του Πολύζου και τους άλλους 4 να είναι ακριβώς οι ίδιοι, δηλαδή οι Τσιγγενόπουλος, Radivojevic, Γκουντουβας, Μάντζιος.

Με τον Γκουντουβά να σημειώνει τους πρώτους 5 πόντους της ομάδας του μετά από 2 ασίστ του Τσιγγενόπουλου το IBC είχε την πρωτοπορία στην εκκίνηση του παιχνιδιού με 5-0. Οι γηπεδούχοι στο 3΄ είχαν σταθερά τα ηνία (9-3) με καλές επιλογές στο επιθετικό κομμάτι και δυνατή άμυνα. Με πρωταγωνιστή τον Αδαμόπουλο οι Πατρινοί αφυπνίστηκαν και με επιμέρους 8-1 προσπέρασαν με 11-10 στο 6΄. Ο Βλάσσης με χέρι "αλφάδι" από την περιφέρεια (2/2 τρίποντα) έφερε τον Προμηθέα στο 17-13 με τους Γιαννιώτες να αναλώνονται πολύ στα μακρινά σουτ υπό δύσκολες προϋποθέσεις και το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 21-15.

Στο 12΄ ο Προμηθέας, με τον Βασιλείου αρχικά να μοιράζει ασίστ και εν συνεχεία με τρίποντο να ανοίγει λογαριασμό στο σκοράρισμα, έφτασε τη διαφορά στις παρυφές των 10 πόντων (26-17) χωρίς να αντιμετωπίζει προβλήματα στην άμυνα ζώνης των γηπεδούχων έχοντας καλή κυκλοφορία της μπάλας. Στα 5:22 πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Λάγιος πρόσφερε το highlight του αγώνα με εντυπωσιακό κάρφωμα από ασίστ του Βασιλείου με το προβάδισμα των Πατρινών να μεγαλώνει (31-17) και το IBC να ψάχνεται επιθετικά έχοντας κακές ως επί το πλείστον επιλογές μένοντας αρκετά λεπτά χωρίς καλάθι. Σερί 7-0 ήταν η απάντηση των Γιαννιωτών μετά το time out με τον Τσιγγενόπουλο να βγάζει ένταση στην άμυνα και τον Βελώνη να βοηθά ερχόμενος από τον πάγκο μειώνοντας σε 31-24. Επιβλητικός ο Προμηθέας μέχρι το τέλος του ημιχρόνου με το 9-0 σερί που έτρεξε να του επιτρέπει να προηγείται με 40-24 στο 20΄.

Με σερί 4-0 οι παίκτες του Γιάννη Παπαδόπουλου προσπάθησαν να πλησιάσουν μειώνοντας σε 40-28 με τους φιλοξενούμενους όμως να βρίσκουν γρήγορα τις απαντήσεις κάνοντας το 45-28 με τον Βλάσση να καρφώνει εντυπωσιακά μετά από κλέψιμο στον Πολύζο. Ο Τσιγγενόπουλος προσπαθούσε να βοηθήσει την ομάδα του να μαζέψει τη διαφορά με τον Προμηθέα βέβαια να κρατά ένα μεγάλο προβάδισμα (50-36 στο 25΄). Το σημαντικό για τους γηπεδούχους ήταν η αντίδραση που έβγαλαν όταν βρέθηκαν στο -19 (56-37) με το επιμέρους 10-2 να τους δίνει τη δυνατότητα να μπουν με καλό μομέντουμ στην τελευταία περίοδο (58-47 στο 30΄).

Το IBC συνέχισε στον ίδιο ρυθμό μειώνοντας για πρώτη φορά μετά το δεύτερο δεκάλεπτο σε μονοψήφιο νούμερο τη διαφορά (62-54 στο 32΄). Οι Γιαννιώτες με ένταση και πάθος στο αμυντικό κομμάτι κατάφεραν να φτάσουν στο -3 στο 34΄ (64-61) μετατρέποντας το παιχνίδι σε μεγάλο ντέρμπι. Ο Προμηθέας με δύο δυναμικά drive έκανε το 68-61 με το IBC με Radivojevic αρχικά με έμμεσο τρίποντο και τον Δάσκαλο στη συνέχεια με σουτ πίσω από τα 6.75 να πλησιάζει σε απόσταση αναπνοής στο 36΄ (68-67). Φτάνοντας στα 1:33 πριν το τέλος του αγώνα ο Προμηθέας με τρίποντο του Βασιλείου έχτισε διαφορά 5 πόντων (72-67) και ενώ οι γηπεδούχοι είχαν 0/3 επιθέσεις στις προσπάθειες που επιχείρησαν νωρίτερα ώστε να προσπεράσουν. Στα 27΄΄ οι φιλοξενούμενοι διατηρούνταν μπροστά με 73-70 με το IBC να κάνει φάουλ στον Βλάσση. Οι 0/2 βολές του νεαρού guard έδωσαν στους γηπεδούχους τη δυνατότητα να μειώσουν ακόμα περισσότερο ή και να ισοφαρίσουν με ενδεχόμενο τρίποντο. Ο Radivojevic πήρε το μακρινό σουτ όμως ήταν πολύ άστοχος υπό δύσκολες συνθήκες με τον Προμηθέα να "καθαρίζει" το αμυντικό ριμπάουντ. Ο Λάγιος πήρε το φάουλ και με 1/2 βολές έκανε το 74-70, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 24-40, 47-58, 70-74

Διαιτητές: Κοϊμτζόγλου-Τοπαλίδης-Αναστασιάδης Γ.

IBC (Παπαδόπουλος-Χαντζάρας): Κουλουμπής, Βελώνης 4, Πολύζος, Radivojevic 12(1), Μάντζιος 16(2), Χίντζιος 3(1), Γκουντουβάς 10(1), Δάσκαλος 6(2), Μπαρτζώκας 7, Πετσίτης, Τσιγγενόπουλος 12

Προμηθέας 2014 (Σκροπολίθας): Χρονόπουλος 6, Παπαδόπουλος, Χριστοφοράτος, Δένδης, Σοϊλεμετζίδης 5(1), Γοργότσης 17, Αδαμόπουλος 15(3), Βλάσσης 9(2), Λάγιος 10, Βασιλείου 12(4)